Juliusz II: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 5 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Juliusz II (1443-1513), papież==
==Juliusz II (1443-1513), papież==
 
Giuliano della Rovere przyszedł na świat 5 grudnia 1443 w Abissoli, niedaleko Savony. Jego rodzina była biedna i chciała wychować syna na kupca. Był bratankiem [[Sykstus IV|papieża Sykstusa IV]] (Francesco della Rovere), któremu zawdzięczał swoje wykształcenie. Namówił on Giuliana na rozpoczęcie studiów w [[Franciszkanie|zakonie franciszkańskim]] (sam był generałem tego zakonu) w Perugii oraz do przyjęcia święceń kapłańskich. W 1371 roku Sykstus VI mianował go biskupem i kardynałem. Ogólnie za pontyfikatu swojego wuja oraz [[Innocenty VIII|papieża Innocentego VIII]] obejmował osiem biskupstw (m.in. Awinion, Franscatia i Ostia). Przez dwa lata był legatem papieskim we Francji (1480-1482). Czas ten przypadł na spór króla Francji z królem Niemiec o Burgundię. Od 1494 roku do śmierci Aleksandra VI przebywał we Francji. Jednak nie udało mu się osiągnąć odpowiedniej ilości głosów elektorskich. Po szybkiej śmierci [[Pius III|papieża Piusa III]], po jednym dniu konklawe za pomocą obietnic i pieniędzy zyskał poparcie kardynałów i 31 października 1503 został papieżem. Juliusz II dążył do powiększenia i odnowienia Państwa Kościelnego. Jego celem było zbudowanie silnego i niezależnego papiestwa, naprawa finansów, administracji oraz wykorzenienia symonii. Jego pontyfikat obfitował w wojnygłównie z Francją i Wenecją. W odpowiedzi król Ludwik XII zwołał sobór powszechny, który miał pozbawić papieża władzy. Na to działanie Juliusz II zwołał sobór laterański V i uznał sobór w Pizie za nieważny. To właśnie ten papież stworzył Gwardię Szwajcarską. W 1506 roku rozpoczął w Watykanie budowę Bazyliki Świętego Piotra i ogłosił odpust zupełny dla każdego kto przyjmie sakramenty i złoży datek na budowę. Zmarł na febrę 21 lutego 1513. Spoczywa w Bazylice Świętego Piotra.
Giuliano della Rovere przyszedł na świat 5 grudnia 1443 roku w Abissoli (miejscowość niedaleko Savony). Jego rodzina była biedna i chciała wychować syna na kupca. Był bratankiem papieża Sykstusa IV (Francesco della Rovere), któremu zawdzięcza swoje wykształcenie. Namówił on Giuliana na rozpoczęcie studiów w zakonie franciszkańskim (sam był generałem tego zakonu) w Perugii oraz do przyjęcia święceń kapłańskich. W 1371 [[Sykstus VI|Sykstus VI]] mianował go biskupem i kardynałem. Ogólnie za pontyfikatu swojego wuja oraz [[Innocenty VIII|Innocentego VIII]] obejmował osiem biskupstw (m. in. Awinion, Franscatia i Ostia). Przez dwa lata był legatem papieskim we Francji (1480-1482). Czas ten przypada na spór króla Francji z królem Niemiec o Burgundię. Od 1494 do śmierci Aleksandra VI przebywał we Francji. Jednak nie udało mu się osiągnąć odpowiedniej ilości głosów elektorskich. Po szybkiej śmierci [[Pius III|Piusa III]], po jednym dniu konklawe za pomocą obietnic i pieniędzy zyskał poparcie kardynałów i 31 października 1503 roku został papieżem. Juliusz II dążył do powiększenia i odnowienia Państwa Kościelnego. Jego celem było zbudowanie silnego i niezależnego papiestwo, naprawa finansów, administracji oraz wykorzenienia symonii. Jego pontyfikat obfitował w wojny (głównie z Francją i Wenecją). W odpowiedzi król Ludwik XII zwołał sobór powszechny, który miał pozbawić papieża władzy. Na to działanie Juliusz II zwołał sobór laterański V i uznał sobór w Pizie za nieważny. To właśnie ten papież stworzył Gwardię Szwajcarską. W 1506 rozpoczął budowę bazyliki św. Piotra i ogłosił odpust zupełny dla każdego kto przyjmie sakramenty i złoży datek na budowę. Zmarł na febrę 21 lutego 1513 roku. Papież został pochowany w bazylice św. Piotra.
 
==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Walkusz, Juliusz II, w: Encyklopedia Katolicka, t. 8, Lublin 2000, kol. 245-246; K. Dopierała, Księga papieży, Poznań 1996, s. 294-298; R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 90.
J. Walkusz, Juliusz II, [w:] Encyklopedia Katolicka, t. 8, Lublin 2000, kol. 245-246; K. Dopierała, Księga papieży, Poznań 1996, s. 294-298; R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 90.
 
{{Papież}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Papieże - J|Juliusz II]]
[[Kategoria:Biografie - J]]
[[Kategoria:Biografie - J]]
[[Kategoria:Papieże|Juliusz II]]

Aktualna wersja na dzień 20:21, 26 mar 2019

Juliusz II (1443-1513), papież

Giuliano della Rovere przyszedł na świat 5 grudnia 1443 w Abissoli, niedaleko Savony. Jego rodzina była biedna i chciała wychować syna na kupca. Był bratankiem papieża Sykstusa IV (Francesco della Rovere), któremu zawdzięczał swoje wykształcenie. Namówił on Giuliana na rozpoczęcie studiów w zakonie franciszkańskim (sam był generałem tego zakonu) w Perugii oraz do przyjęcia święceń kapłańskich. W 1371 roku Sykstus VI mianował go biskupem i kardynałem. Ogólnie za pontyfikatu swojego wuja oraz papieża Innocentego VIII obejmował osiem biskupstw (m.in. Awinion, Franscatia i Ostia). Przez dwa lata był legatem papieskim we Francji (1480-1482). Czas ten przypadł na spór króla Francji z królem Niemiec o Burgundię. Od 1494 roku do śmierci Aleksandra VI przebywał we Francji. Jednak nie udało mu się osiągnąć odpowiedniej ilości głosów elektorskich. Po szybkiej śmierci papieża Piusa III, po jednym dniu konklawe za pomocą obietnic i pieniędzy zyskał poparcie kardynałów i 31 października 1503 został papieżem. Juliusz II dążył do powiększenia i odnowienia Państwa Kościelnego. Jego celem było zbudowanie silnego i niezależnego papiestwa, naprawa finansów, administracji oraz wykorzenienia symonii. Jego pontyfikat obfitował w wojny, głównie z Francją i Wenecją. W odpowiedzi król Ludwik XII zwołał sobór powszechny, który miał pozbawić papieża władzy. Na to działanie Juliusz II zwołał sobór laterański V i uznał sobór w Pizie za nieważny. To właśnie ten papież stworzył Gwardię Szwajcarską. W 1506 roku rozpoczął w Watykanie budowę Bazyliki Świętego Piotra i ogłosił odpust zupełny dla każdego kto przyjmie sakramenty i złoży datek na budowę. Zmarł na febrę 21 lutego 1513. Spoczywa w Bazylice Świętego Piotra.

Bibliografia

J. Walkusz, Juliusz II, [w:] Encyklopedia Katolicka, t. 8, Lublin 2000, kol. 245-246; K. Dopierała, Księga papieży, Poznań 1996, s. 294-298; R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 90.