Jankowski Henryk Marian

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 12:38, 20 cze 2019 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (uzupełnienie)

Jankowski Henryk OFM (1956-2019), imię zakonne Marian

Urodził się 22 lipca 1956 w Tychach jako najstarszy syn Feliksa i Małgorzaty z d. Mildner. Po szkole podstawowej w Cielmicach kontynuował, od 1971 roku, naukę w Technikum Przemysłu Spożywczego w Katowicach-Szopienicach, gdzie uzyskał świadectwo maturalne. W 1977 roku wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach. Pierwsze śluby zakonne złożył po rocznym nowicjacie, który odbył w Osiecznej. W tym też 1978 roku rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Braci Mniejszych w Panewnikach. W 1982 roku złożył w swojej rodzinnej parafii śluby wieczyste, a 18 kwietnia 1984 przyjął święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza katowickiego bpa Herberta Bednorza. Po święceniach został ustanowiony wikarym w parafii Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach, a po roku, w latach 1985-1986, został wyznaczony wychowawcą kandydatów do Zakonu w Jarocinie. Jako diakon uzyskał stopień magistra na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1986 roku został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1988 roku uzyskał licencjat, a w roku 1990 doktorat z teologii pastoralnej na podstawie dysertacji pt. Problem powołania w postulowanej katechezie młodzieży. W tym samym roku został ustanowiony wicerektorem, a w rok później rektorem franciszkańskiego seminarium w Panewnikach i pozostawał na tym urzędzie do 1998 roku. Funkcje rektora łączył z pracą dydaktyczną wykładając w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie, na Wydziale Teologicznym KUL Filii w Katowicach oraz w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej. Od 2000 roku był adiunktem na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie. Prowadził wykłady z pedagogiki, pedagogiki specjalnej oraz dydaktyki. Jest autorem następujących publikacji książkowych: W nurcie formacji katechetów, Cieszyn 2000; Problem wychowania w katechezie, Cieszyn 2001; Rodzina dla Europy czy Europa dla rodziny? - Współczesna rodzina w myśli Jana Pawła II – zagrożenia i problemy; Tychy-Cielmice. U źródeł św. Jana, Górki Wielkie 2005. Obok pozycji zwartych opublikował kilkadziesiąt artykułów w periodykach specjalistycznych. Swoje zainteresowania naukowe prezentował na sympozjach, obozach szkoleniowych oraz dniach formacyjnych i pastoralnych. Zasiadał oraz brał udział w pracach różnych gremiów diecezjalnych i zakonnych. W latach 1996-2002 był członkiem Komisji Liturgicznej Archidiecezji Katowickiej, a od 2002 roku uczestniczył w pracach identycznej komisji diecezji bielsko-żywieckiej. W latach dziewięćdziesiątych pełnił, przez dziewięć lat, urząd definitora prowincji. Był redaktorem periodyków oraz cenzorem książek. Był czynnym duszpasterzem prowadzącym rekolekcje, formację sióstr zakonnych oraz dni skupienia dla studentów. Obecnie mieszkał w domu zakonnym oo. franciszkanów w Górkach Wielkich.

Zmarł 16 czerwca 2019 w szpitalu w Pszczynie po długiej chorobie. Pogrzeb odbył się 19 czerwca w panewnickiej bazylice. Spoczął w kwaterze oo. franciszkanów na cmentarzu panewnickim w Ligocie.

Bibliografia

H. M. Jankowski, Tychy-Cielmice. U źródeł św. Jana, Górki Wielkie 2005, s.77-78; pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Jankowski_(franciszkanin) ; www.cielmice.pl