Jakac Józef

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakac Józef (1911-1995), organista, kompozytor

Urodził się 25 listopada 1911 w Pyskowicach koło Gliwic. Jako młody chłopiec przeprowadził się wraz ze swoimi rodzicami Augustynem i Marią do Łagiewnik - dzielnicy Bytomia, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej, ucząc się gry na skrzypcach. Wykształcenie muzyczne uzupełnił w roku szkolnym 1935/1936 w Instytucie Muzycznym w Krakowie. Następnie w 1937 roku uzyskał patent organisty w Śląskiej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Katowicach pod kierunkiem profesora Stefana Ślązaka.

W 1930 roku objął funkcję organisty w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach , pełniąc ją do 1995 roku. Jednocześnie rozpoczął pracę z istniejącym przy parafii chórem świętej Cecylii, który prowadził przez sześćdziesiąt lat. Od 1952 roku, przez kilka lat dyrygował również męskim chórem Chopin w Michałkowicach Śląskich. Był wykładowcą Gimnazjum św. Jacka i Niższego Seminarium Duchownego w Katowicach, w których prowadził zajęcia z wychowania muzycznego. W 1963 roku został mianowany przez bpa Herberta Bednorza członkiem Komisji do Spraw Muzyki Sakralnej Diecezji Katowickiej. W rok później został wykładowcą Diecezjalnego Kursu Organistowskiego, pełniąc tę funkcję do 1991 roku. Józef Jakac był współredaktorem Chorału Śląskiego. Jako kompozytor napisał nowe wersje melodyczne pieśni kościelnych; skomponował wiele utworów chóralnych; był autorem dwóch mszy oraz zharmonizował wiele pieśni mszalnych, adwentowych i kolęd.

W 1975 roku za wybitne osiągnięcia w służbie Kościołowi oraz krzewienie muzyki sakralnej został odznaczony przez papieża Pawła VI orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Czynnie służył do ostatnich dni swojego życia. Zmarł 29 maja 1995 w wieku 84 lat. Pogrzeb odbył się 1 czerwca, a obrzędom przewodniczył bp Gerard Bernacki. Pracę organisty i zajęcia pedagogiczne po zmarłym kompozytorze kontynuuje wnuczka Elżbieta Laksa.

Bibliografia

Wylężek M., Józef Jakac (1911-1995), pedagog, organista, kompozytor i jego działalność w dziedzinie krzewienia muzyki sakralnej, Katowice 2008; Waliczek J., Odszedł z czystym sumieniem, Gość Niedzielny 1995, nr 29; Zbiór prywatny Elżbiety Laksa