Jakac Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Józef Jakac (1911-1995), organista, kompozytor==
==Józef Jakac (1911-1995), organista, kompozytor==
Józef Jakac organista, dyrygent, kompozytor, urodził się 25 listopada 1911 w Pyskowicach koło Gliwic. Jako młody chłopiec przeprowadził się wraz ze swoimi rodzicami Augustynem i Marią do Łagiewnik – dzielnicy Bytomia, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej, ucząc się gry na skrzypcach. Wykształcenie muzyczne uzupełnił w roku szkolnym 1935/1936 w Instytucie Muzycznym w Krakowie. Następnie w 1937 roku uzyskał patent organisty w Śląskiej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Katowicach pod kierunkiem profesora Stefana Ślązaka.  
Józef Jakac - organista, dyrygent, kompozytor - urodził się 25 listopada 1911 w Pyskowicach koło Gliwic. Jako młody chłopiec przeprowadził się wraz ze swoimi rodzicami Augustynem i Marią do Łagiewnik – dzielnicy Bytomia, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej, ucząc się gry na skrzypcach. Wykształcenie muzyczne uzupełnił w roku szkolnym 1935/1936 w Instytucie Muzycznym w Krakowie. Następnie w 1937 roku uzyskał patent organisty w Śląskiej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Katowicach pod kierunkiem profesora Stefana Ślązaka.  


W 1930 roku objął funkcję organisty w katedrze pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, pełniąc ją do 1995 roku. Jednocześnie rozpoczął pracę z istniejącym przy parafii chórem świętej Cecylii, który prowadził przez sześćdziesiąt lat.  
W 1930 roku objął funkcję organisty w katedrze pw. [[Parafia świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach|świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach]] , pełniąc ją do 1995 roku. Jednocześnie rozpoczął pracę z istniejącym przy parafii chórem świętej Cecylii, który prowadził przez sześćdziesiąt lat.  
Od 1952 roku przez kilka lat dyrygował również męskim chórem „Chopin” w Michałkowicach Śląskich. Był wykładowcą gimnazjum i Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, w którym prowadził zajęcia z wychowania muzycznego. W 1963 roku został mianowany przez biskupa Herberta Bednorza członkiem Komisji Muzyki Sakralnej Diecezji Katowickiej. Rok później został wykładowcą Diecezjalnego Kursu Organistowskiego, pełniąc funkcję do 1991 roku.  Józef Jakac był współredaktorem Chorału Śląskiego. Jako kompozytor napisał nowe wersje melodyczne pieśni kościelnych, skomponował wiele utworów chóralnych, był autorem dwóch mszy oraz zharmonizował wiele pieśni mszalnych, adwentowych i kolęd.   
Od 1952 roku, przez kilka lat dyrygował również męskim chórem „Chopin” w Michałkowicach Śląskich. Był wykładowcą gimnazjum i Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, w którym prowadził zajęcia z wychowania muzycznego. W 1963 roku został mianowany przez bp.[[Bednorz Herbert|Herberta Bednorza]] członkiem Komisji Muzyki Sakralnej Diecezji Katowickiej. W rok później został wykładowcą Diecezjalnego Kursu Organistowskiego, pełniąc te funkcję do 1991 roku.  Józef Jakac był współredaktorem Chorału Śląskiego. Jako kompozytor napisał nowe wersje melodyczne pieśni kościelnych; skomponował wiele utworów chóralnych; był autorem dwóch mszy oraz zharmonizował wiele pieśni mszalnych, adwentowych i kolęd.   


W 1975 roku za wybitne osiągniecia w służbie Kościołowi, za krzewienie muzyki sakralnej został odznaczony przez Ojca Świętego [[Paweł VI|Pawła VI]] orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Czynnie służył do ostatnich dni swego życia. Zmarł 29 maja 1995 w wieku 84 lat. Pogrzeb odbył się 1 czerwca, a obrzędom przewodniczył biskup [[Bernacki Gerard|Gerard Bernacki]]. Pracę organisty i zajęcia pedagogiczne po zmarłym kompozytorze kontynuuje wnuczka Elżbieta Laksa.
W 1975 roku za wybitne osiągnięcia w służbie Kościołowi oraz krzewienie muzyki sakralnej został odznaczony przez Ojca Świętego [[Paweł VI|Pawła VI]] orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Czynnie służył do ostatnich dni swojego życia. Zmarł 29 maja 1995 w wieku 84 lat. Pogrzeb odbył się 1 czerwca, a obrzędom przewodniczył biskup [[Bernacki Gerard|Gerard Bernacki]]. Pracę organisty i zajęcia pedagogiczne po zmarłym kompozytorze kontynuuje wnuczka Elżbieta Laksa.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 20:08, 7 sty 2016

Józef Jakac (1911-1995), organista, kompozytor

Józef Jakac - organista, dyrygent, kompozytor - urodził się 25 listopada 1911 w Pyskowicach koło Gliwic. Jako młody chłopiec przeprowadził się wraz ze swoimi rodzicami Augustynem i Marią do Łagiewnik – dzielnicy Bytomia, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej, ucząc się gry na skrzypcach. Wykształcenie muzyczne uzupełnił w roku szkolnym 1935/1936 w Instytucie Muzycznym w Krakowie. Następnie w 1937 roku uzyskał patent organisty w Śląskiej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Katowicach pod kierunkiem profesora Stefana Ślązaka.

W 1930 roku objął funkcję organisty w katedrze pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Katowicach , pełniąc ją do 1995 roku. Jednocześnie rozpoczął pracę z istniejącym przy parafii chórem świętej Cecylii, który prowadził przez sześćdziesiąt lat. Od 1952 roku, przez kilka lat dyrygował również męskim chórem „Chopin” w Michałkowicach Śląskich. Był wykładowcą gimnazjum i Niższego Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach, w którym prowadził zajęcia z wychowania muzycznego. W 1963 roku został mianowany przez bp.Herberta Bednorza członkiem Komisji Muzyki Sakralnej Diecezji Katowickiej. W rok później został wykładowcą Diecezjalnego Kursu Organistowskiego, pełniąc te funkcję do 1991 roku. Józef Jakac był współredaktorem Chorału Śląskiego. Jako kompozytor napisał nowe wersje melodyczne pieśni kościelnych; skomponował wiele utworów chóralnych; był autorem dwóch mszy oraz zharmonizował wiele pieśni mszalnych, adwentowych i kolęd.

W 1975 roku za wybitne osiągnięcia w służbie Kościołowi oraz krzewienie muzyki sakralnej został odznaczony przez Ojca Świętego Pawła VI orderem „Pro Ecclesia et Pontifice”. Czynnie służył do ostatnich dni swojego życia. Zmarł 29 maja 1995 w wieku 84 lat. Pogrzeb odbył się 1 czerwca, a obrzędom przewodniczył biskup Gerard Bernacki. Pracę organisty i zajęcia pedagogiczne po zmarłym kompozytorze kontynuuje wnuczka Elżbieta Laksa.

Bibliografia

Wylężek M., Józef Jakac (1911-1995), pedagog, organista, kompozytor i jego działalność w dziedzinie krzewienia muzyki sakralne, Katowice 2008; Waliczek J., Odszedł z czystym sumieniem, Gość Niedzielny 1995, nr 29; Zbiór prywatny Elżbiety Laksa