Inscrutabili Dei consilio

Z e-ncyklopedia

Pap. Leon XIII - encyklika Inscrutabili Dei consilio

Opublikowana 21 kwietnia 1878.

Traktuje ona o postaciach zła w społeczeństwie oraz misji Kościoła i papiestwa. Papież Leon XIII wyraża swoje silne zaniepokojenie stanem dusz i umysłów społeczności świata chrześcijańskiego. Uważa, że jest to obraz upadku człowieka, który nie myśli już o rzeczach przyszłych lecz jedynie o dobrach doczesnych. Skutkiem tego są wojny, wzajemna wrogość, hipokryzja i pogarda dla wartości chrześcijańskich sprzeciwiających się temu bezprawiu i gwarantujących ład społeczny. Papież zaznacza szczególnie silną walkę z Kościołem. Tego typu postawę uważa za absurdalną, ponieważ to dzięki posłudze Kościoła narody mogły się rozwijać, zaprzestać waśni, poznać prawdę o godności drugiego człowieka. Papież zauważa, że póki świat był wierny Kościołowi i szanował go jak matkę wszelkie niegodziwości względem bliźniego były rzadkością. Natomiast poprzez to galopujące odrzucanie chrześcijańskich wartości i autorytetu Kościoła świat sam dąży do samounicestwienia.

Leon XIII zaznacza w swojej encyklice, iż to właśnie władza papieska jest gwarantem pokoju i stałości w świecie. Podkreśla zasługi jakie mieli dla ludzkości jego poprzednicy oraz fakt, że nie kto inny jak tylko Stolica Apostolska może zahamować cofanie się ludzkości do pogaństwa. Wyraża głęboką nadzieję, że władza papieska nigdy nie zostanie całkowicie zepchnięta na margines, skutkiem czego byłaby całkowita utrata godności przez człowieka.

Głowa Kościoła Świętego podkreśla również zasługi papiestwa dla Włoch. Zaznacza, że to właśnie dzięki niej naród włoski mógł się rozwijać oraz zachować wiarę katolicką. Papież domaga się mocą swojego autorytetu suwerenności Stolicy Apostolskiej, w zamian za co gwarantuje pomoc w utrzymaniu pokoju na świecie.

Ojciec Święty kieruje apel do przedstawicieli Kościoła katolickiego, aby kładli nacisk na solenne wychowanie dzieci i młodzieży w wierze, tradycji i obyczajach chrześcijańskich. Zaznacza grożącą młodym ludziom a w konsekwencji w dalszych pokoleniach także i światu liberalizację i utratę godności oraz wartości ważnych dla człowieka. Początkiem tego niszczącego procesu jest marginalizowanie sakramentu małżeństwa, które sprowadzone do spraw czysto cywilnych przestaje odgrywać istotną rolę w budowie społeczeństw. Ma to silnie negatywny wpływ przede wszystkim na dzieci i młodzież, które są oswajane z rozluźnianiem obyczajów i brakiem szacunku dla drugiego człowieka. Papież wzywa do walki z tymi groźnymi dla świata i każdego człowieka z osobna tendencjami. Zaznacza, iż najważniejszym aspektem jest walka o wychowanie młodych w wartościach chrześcijańskich, ponieważ bez tego szkodliwe i grzeszne obyczaje będą się rozrastać.

Papież Leon XIII dziękuje zgromadzonym przedstawicielom Kościoła powszechnego za wierność i współpracę oraz wyraża nadzieję na to, że ta jedność pomoże sprawić, iż nadejdą lepsze czasy i uda się zahamować falę szerzącego się zgorszenia.

Tekst dokumentu: [1]

Bibliografia

Opracowanie własne.