Honoriusz IV: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Honoriusz IV (ok. 1210-1287), papież==
==Honoriusz IV (ok. 1210-1287), papież==
 
Giacomo Savelii pochodził z arystokratycznej rzymskiej rodziny, spokrewnionej z [[Honoriusz III|papieżem Honoriuszem III]]. Studiował na Sorbonie w Paryżu. Przed swoim pontyfikatem obejmował ważne stanowiska kościelne: był kanonikiem kościoła katedralnego Chalons-sur-Marne i od 1261 roku kardynałem, uczestniczącym w przekazaniu tronu sycylijskiego Karolowi I Andegaweńskiemu. Po śmieci [[Marcin IV|papieża Marcina IV]], bez oficjalnie zwołanego konklawe został jednogłośnie powołany w Pamfilii na Stolicę Apostolską. W momencie obejmowania swojego urzędu miał już 75 lat i był sparaliżowany. Podczas swojego pontyfikatu wydał trzy [[Bulla|bulle]]: '' Quis loquetur potentias '' (dotyczyła stosunków kościelnych, prawa oraz przywilejów duchowieństwa); '' Iustitia et pax '' i '' Dilectus filius nobilis'', które regulowały sprawy cywilne w administracji na Sycylii. Jako papież, odpowiedzialny za czystość wiary i obyczajów, podejmował śmiałe decyzje. Potępił apostolików, zaś królowi węgierskiemu Władysławowi IV nakazał powtórnie przyjąć swoją porzuconą żonę Elżbietę. Zakony żebracze, a szczególnie dominikanów i [[Franciszkanie|franciszkanów]], obdarzał szczególnym szacunkiem i zaufaniem. Z tej przyczyny powierzył im opiekę i wyłączne prawo zajmowania się inkwizycją oraz chętnie nominował ich na biskupów. Liczył na rozwój chrześcijaństwa na Wschodzie - umożliwił duchowieństwu studiowanie języków orientalnych, otwierając w Paryżu katedrę języków wschodnich. Prowadził negocjacje z cesarzem Rudolfem I Habsburgiem, które dotyczyły ceremonii królewskiej koronacji. Zmarł w Rzymie 3 kwietnia 1287.
Giacomo Savelii pochodził z arystokratycznej rzymskiej rodziny, spokrewnionej z [[Honoriusz III|papieżem Honoriuszem III]]. Studiował na Sorbonie w Paryżu. Przed swoim pontyfikatem obejmował ważne stanowiska kościelne: był kanonikiem kościoła katedralnego Chalons-sur-Marne i od 1261 roku kardynałem, uczestniczącym w przekazaniu tronu sycylijskiego Karolowi I Andegaweńskiemu. Po śmieci [[Marcin IV|papieża Marcina IV]], bez oficjalnie zwołanego konklawe został jednogłośnie powołany w Pamfilii na Stolicę Apostolską. W momencie obejmowania swojego urzędu miał już 75 lat i był sparaliżowany. Podczas swojego pontyfikatu wydał trzy [[Bulla|bulle]]: ''Quis loquetur potentias'' (dotyczyła stosunków kościelnych, prawa oraz przywilejów duchowieństwa); ''Iustitia et pax'' i ''Dilectus filius nobilis'', które regulowały sprawy cywilne w administracji na Sycylii. Jako papież, odpowiedzialny za czystość wiary i obyczajów, podejmował śmiałe decyzje. Potępił apostolików, zaś królowi węgierskiemu Władysławowi IV nakazał powtórnie przyjąć swoją porzuconą żonę Elżbietę. Zakony żebracze, a szczególnie dominikanów i [[Franciszkanie|franciszkanów]], obdarzał szczególnym szacunkiem i zaufaniem. Z tej przyczyny powierzył im opiekę i wyłączne prawo zajmowania się inkwizycją oraz chętnie nominował ich na biskupów. Liczył na rozwój chrześcijaństwa na Wschodzie - umożliwił duchowieństwu studiowanie języków orientalnych, otwierając w Paryżu katedrę języków wschodnich. Prowadził negocjacje z cesarzem Rudolfem I Habsburgiem, które dotyczyły ceremonii królewskiej koronacji. Zmarł w Rzymie 3 kwietnia 1287.
 
==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Dyl, Honoriusz IV, w: Encyklopedia katolicka, t. VI, Lublin 1993, kol. 1214; R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 72; F. Seppelt i K. Loffler, Dzieje papieży, Poznań 1936, s. 270.
J. Dyl, Honoriusz IV, [w:] Encyklopedia katolicka, t. VI, Lublin 1993, kol. 1214; R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 72; F. Seppelt i K. Loffler, Dzieje papieży, Poznań 1936, s. 270.
{{Papież}}
{{Papież}}
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Papieże - H|Honoriusz IV]]
[[Kategoria:Papieże - H|Honoriusz IV]]
[[Kategoria:Biografie - H]]
[[Kategoria:Biografie - H]]

Wersja z 09:24, 20 sty 2019

Honoriusz IV (ok. 1210-1287), papież

Giacomo Savelii pochodził z arystokratycznej rzymskiej rodziny, spokrewnionej z papieżem Honoriuszem III. Studiował na Sorbonie w Paryżu. Przed swoim pontyfikatem obejmował ważne stanowiska kościelne: był kanonikiem kościoła katedralnego Chalons-sur-Marne i od 1261 roku kardynałem, uczestniczącym w przekazaniu tronu sycylijskiego Karolowi I Andegaweńskiemu. Po śmieci papieża Marcina IV, bez oficjalnie zwołanego konklawe został jednogłośnie powołany w Pamfilii na Stolicę Apostolską. W momencie obejmowania swojego urzędu miał już 75 lat i był sparaliżowany. Podczas swojego pontyfikatu wydał trzy bulle: Quis loquetur potentias (dotyczyła stosunków kościelnych, prawa oraz przywilejów duchowieństwa); Iustitia et pax i Dilectus filius nobilis, które regulowały sprawy cywilne w administracji na Sycylii. Jako papież, odpowiedzialny za czystość wiary i obyczajów, podejmował śmiałe decyzje. Potępił apostolików, zaś królowi węgierskiemu Władysławowi IV nakazał powtórnie przyjąć swoją porzuconą żonę Elżbietę. Zakony żebracze, a szczególnie dominikanów i franciszkanów, obdarzał szczególnym szacunkiem i zaufaniem. Z tej przyczyny powierzył im opiekę i wyłączne prawo zajmowania się inkwizycją oraz chętnie nominował ich na biskupów. Liczył na rozwój chrześcijaństwa na Wschodzie - umożliwił duchowieństwu studiowanie języków orientalnych, otwierając w Paryżu katedrę języków wschodnich. Prowadził negocjacje z cesarzem Rudolfem I Habsburgiem, które dotyczyły ceremonii królewskiej koronacji. Zmarł w Rzymie 3 kwietnia 1287.

Bibliografia

J. Dyl, Honoriusz IV, [w:] Encyklopedia katolicka, t. VI, Lublin 1993, kol. 1214; R. Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, Kraków 2000, s. 72; F. Seppelt i K. Loffler, Dzieje papieży, Poznań 1936, s. 270.