Heneczek Teodor: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
== Heneczek Teodor (1817-1872) ==
== Heneczek Teodor (1817-1872) ==
Urodził się 16 kwietnia 1817. Był jednym z pierwszych polskich drukarzy i wydawców książek i prasy na Śląsku. W 1847 roku podjął z [[Ficek Alojzy|ks. Alojzy Fickiem]] – proboszczem piekarskim współpracę. Założył w Piekarach Śląskich pierwszą na Górnym Śląsku polską drukarnię, gdzie były wydawane książki do nabożeństwa, śpiewniki, literatura staropolska, kalendarze oraz dzieła śląskich pisarzy (ok. 40 tytułów). Drukował również polskie czasopisma, takie jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik katolicki”, oraz „Poradnik dla ludu górnośląskiego”. W latach 1868 – 1872 wydawał [[Zwiastun Górnośląski|„Zwiastun Górnośląski”]] (Zwiastun Górno-szląski). Oskarżony o obrazę króla pruskiego, zbiegł do Galicji, gdzie zmarł w 1872 roku.
Urodził się 16 kwietnia 1817 w Częstochowie. Był jednym z pierwszych polskich drukarzy i wydawców książek i prasy na Śląsku. W 1847 roku podjął z [[Ficek Alojzy|ks. Alojzy Fickiem]] – proboszczem piekarskim współpracę. Założył w Piekarach Śląskich pierwszą na Górnym Śląsku polską drukarnię, gdzie wydawano książki o różnej tematyce- od religijnej (książki do nabożeństwa, śpiewniki) przez literaturę popularną w języku polskim i śląskim po pozycje poradnikowe, przydatne przy pracy w gospodarstwie, łącznie ok. 40 tytułów. W drukarni Heneczka promowano dzieła związanych z Piekarami twórców, jak choćby ks. Ficka (''Miesiąc Maryi'', ''Książeczka jubileuszowa'', ''Wiadomość krótka o kościele i obrazie cudownym NP Marii w Niemieckich Piekarach'' 1849), Karola Piekoszewskiego (''Dostateczny śpiewnik kościelny i domowy''1849), czy Karola Antoniewicza (''Jeden dzień w Piekarach'', ''Ustęp z pielgrzymki życia mego''). W późniejszych latach rozpoczęto drukowanie polskich czasopism, takich jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik katolicki”, oraz „Poradnik dla ludu górnośląskiego”. W latach 1868 – 1872 wydawano [[Zwiastun Górnośląski|„Zwiastun Górnośląski”]] (Zwiastun Górno-szląski). Teodor Heneczek z wielką dbałością dobierał swoich współpracowników. Wśród nich byli mieszkańcy Górnego Śląska, ale i innych regionów. Do piekarskiej drukarni zgłaszali się nie tylko lokalni wydawcy, ale także ci zza granicy Górnego Śląska, jak choćby Lange z Warszawy, który zlecił w 1861 wydrukowanie w Piekarach książki ''Wybór św. Jadwigi''. Wraz z rozwojem ruchu pątniczego u Heneczka wydawano tzw. kalwaryjki- podręczniki do nabożeństw odprawianych na [[Kalwaria Piekarska|Kalwarii]]. Z czasem zaczęto wydawać drukiem także amatorskie sztuki teatralne, przewodniki, opowieści o podróżach, mające na celu zaciekawić odbiorców i zachęcić ich do samokształcenia. W 1872 Teodor Heneczek popadł w konflikt ze swoim wieloletnim współpracownikiem- [[Miarka Karol|Karolem Miarką]], w wyniku którego ostatecznie zlikwidował drukarnię i na zawsze opuścił Piekary. Przestraszony groźbą procesu o rzekomą obrazę króla pruskiego, zbiegł do Galicji, gdzie zmarł w 1872 roku. Drukarnia Teodora Heneczka odegrała znaczącą rolę w rozbudzaniu polskości na Śląsku.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
B. Snoch, Górnośląski leksykon biograficzny, Katowice 2004, s.114.
B. Snoch, Górnośląski leksykon biograficzny, Katowice 2004, s.114; J. Pawlik, Piekary Śląskie, Warszawa 1988, s. 44-49.


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - H|Heneczek]]
[[Kategoria:Biografie - H|Heneczek]]

Wersja z 23:43, 18 paź 2009

Heneczek Teodor (1817-1872)

Urodził się 16 kwietnia 1817 w Częstochowie. Był jednym z pierwszych polskich drukarzy i wydawców książek i prasy na Śląsku. W 1847 roku podjął z ks. Alojzy Fickiem – proboszczem piekarskim współpracę. Założył w Piekarach Śląskich pierwszą na Górnym Śląsku polską drukarnię, gdzie wydawano książki o różnej tematyce- od religijnej (książki do nabożeństwa, śpiewniki) przez literaturę popularną w języku polskim i śląskim po pozycje poradnikowe, przydatne przy pracy w gospodarstwie, łącznie ok. 40 tytułów. W drukarni Heneczka promowano dzieła związanych z Piekarami twórców, jak choćby ks. Ficka (Miesiąc Maryi, Książeczka jubileuszowa, Wiadomość krótka o kościele i obrazie cudownym NP Marii w Niemieckich Piekarach 1849), Karola Piekoszewskiego (Dostateczny śpiewnik kościelny i domowy1849), czy Karola Antoniewicza (Jeden dzień w Piekarach, Ustęp z pielgrzymki życia mego). W późniejszych latach rozpoczęto drukowanie polskich czasopism, takich jak: „Dziennik Górnośląski”, „Tygodnik katolicki”, oraz „Poradnik dla ludu górnośląskiego”. W latach 1868 – 1872 wydawano „Zwiastun Górnośląski” (Zwiastun Górno-szląski). Teodor Heneczek z wielką dbałością dobierał swoich współpracowników. Wśród nich byli mieszkańcy Górnego Śląska, ale i innych regionów. Do piekarskiej drukarni zgłaszali się nie tylko lokalni wydawcy, ale także ci zza granicy Górnego Śląska, jak choćby Lange z Warszawy, który zlecił w 1861 wydrukowanie w Piekarach książki Wybór św. Jadwigi. Wraz z rozwojem ruchu pątniczego u Heneczka wydawano tzw. kalwaryjki- podręczniki do nabożeństw odprawianych na Kalwarii. Z czasem zaczęto wydawać drukiem także amatorskie sztuki teatralne, przewodniki, opowieści o podróżach, mające na celu zaciekawić odbiorców i zachęcić ich do samokształcenia. W 1872 Teodor Heneczek popadł w konflikt ze swoim wieloletnim współpracownikiem- Karolem Miarką, w wyniku którego ostatecznie zlikwidował drukarnię i na zawsze opuścił Piekary. Przestraszony groźbą procesu o rzekomą obrazę króla pruskiego, zbiegł do Galicji, gdzie zmarł w 1872 roku. Drukarnia Teodora Heneczka odegrała znaczącą rolę w rozbudzaniu polskości na Śląsku.

Bibliografia

B. Snoch, Górnośląski leksykon biograficzny, Katowice 2004, s.114; J. Pawlik, Piekary Śląskie, Warszawa 1988, s. 44-49.