Grupa ukrzyżowania przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Michałkowicach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Michalkowice Pasja.jpg|thumb|right]]
[[Plik:Michalkowice Pasja.jpg|thumb|right]]
Powstała zapewne w roku 1928 i zlokalizowana jest przy wschodniej ścianie [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła]]. Pośrodku grupy ukrzyżowania na schodkowym cokole znajduje się kamienny krzyż Chrystusa. Po bokach na niższym stopniu zostały umieszczone postacie Matki Boskiej – z lewej i św. Jana – z prawej strony.  Wszystkie figury zostały wykonane z białego marmuru. Figura Chrystusa ma zamknięte oczy i nieznacznie  pochyloną na prawo głowę. Na biodrach ma przepaskę związaną w pasie sznurem. Skrzyżowane stopy ma przebite jednym gwoździem. Postaci Matki Bożej i św. Jana są przedstawione w lekkim kontrapoście. Niektórzy twierdzą iż grupa stoi w miejscu gdzie kiedyś znajdował się ołtarz dawnego michałowickiego kościoła. Pewnym jest natomiast, że w tym miejscu  stała zachowana część starego kościoła, ostatecznie rozebrana w 1926 roku.
Powstała zapewne w 1928 roku i zlokalizowana jest przy wschodniej ścianie [[Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach|kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła]]. Pośrodku grupy ukrzyżowania na schodkowym cokole znajduje się kamienny krzyż Chrystusa. Po bokach na niższym stopniu zostały umieszczone postacie: Matki Boskiej – z lewej i św. Jana – z prawej strony.  Wszystkie figury zostały wykonane z białego marmuru. Figura Chrystusa ma zamknięte oczy i nieznacznie  pochyloną na prawo głowę. Na biodrach ma przepaskę związaną w pasie sznurem. Skrzyżowane stopy ma przebite jednym gwoździem. Postaci Matki Bożej i św. Jana są przedstawione w lekkim kontrapoście. Niektórzy twierdzą iż grupa stoi w miejscu gdzie kiedyś znajdował się ołtarz dawnego michałkowickiego kościoła. Pewnym jest natomiast, że w tym miejscu  stała zachowana część starego kościoła, ostatecznie rozebrana w 1926 roku.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Materiały własne autora.
Materiały własne autora.

Wersja z 19:02, 9 mar 2019

Michalkowice Pasja.jpg

Powstała zapewne w 1928 roku i zlokalizowana jest przy wschodniej ścianie kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła. Pośrodku grupy ukrzyżowania na schodkowym cokole znajduje się kamienny krzyż Chrystusa. Po bokach na niższym stopniu zostały umieszczone postacie: Matki Boskiej – z lewej i św. Jana – z prawej strony. Wszystkie figury zostały wykonane z białego marmuru. Figura Chrystusa ma zamknięte oczy i nieznacznie pochyloną na prawo głowę. Na biodrach ma przepaskę związaną w pasie sznurem. Skrzyżowane stopy ma przebite jednym gwoździem. Postaci Matki Bożej i św. Jana są przedstawione w lekkim kontrapoście. Niektórzy twierdzą iż grupa stoi w miejscu gdzie kiedyś znajdował się ołtarz dawnego michałkowickiego kościoła. Pewnym jest natomiast, że w tym miejscu stała zachowana część starego kościoła, ostatecznie rozebrana w 1926 roku.

Bibliografia

Materiały własne autora.