Grupa ukrzyżowania przy kościele p.w. Świętej Trójcy w Bytomiu

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 13:30, 16 lip 2013 autorstwa Ewa09 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „==Grupa Ukrzyżowania przy kościele p.w. Świętej Trójcy== Wykonana z piaskowca przez znanego bytomskiego rzeźbiarza, Franza Schinka, Grupa Ukrzyżowania zosta...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Grupa Ukrzyżowania przy kościele p.w. Świętej Trójcy

Wykonana z piaskowca przez znanego bytomskiego rzeźbiarza, Franza Schinka, Grupa Ukrzyżowania została wzniesiona na miejscu ołtarza głównego dawnej kaplicy cmentarnej, zburzonej w 1878 roku. Jej fundatorem był hrabia Hugon Henckel von Donnersmarck, o czym informuje inskrypcja w językach niemieckim i polskim na tablicy umieszczonej na cokole "Zur dankbaren Erinnerung an den Grafen Hugo Henckel von Donnersmarck, gestorben den 4. Oktober 1890" ("Ku wdziencznej pamięci hrabiego Hugona Henckel Donnersmarck, zmarłego w dniu 4 października 1890"). Z boku cokołu widnieje informacja w języku łacińskim - "Hic situm fuit altare maius veteris ecclesiae ad. St. Trinitatem anno 1878 destructae" - "Tu znajdował się ołtarz główny dawnego kościoła p.w. Św. Trójcy zburzonego w 1878 roku). Pierwsze poświęcenie figur miało miejsce 9 czerwca 1878, zaś w 1926 zostało ono powtórzone ze względu na znaczne zniszczenie figur i konieczność zastąpienia ich nowymi. Bytomska Grupa Ukrzyżowania zawiera cztery postaci - Chrystusa konającego na krzyżu (w centralnym miejscu kompozycji), po Jego prawej stronie - św. Jan z twarzą uniesioną w stronę Konającego, na lewo od krzyża - Matka Boska o twarzy w niezwykle sugestywny sposób wyrażającej ból i cierpienie. Pod krzyżem klęczy pochylona św. Maria Magdalena. Rzeźba została odnowiona w 1999 roku.

Bibliografia

M. Derus, Kapliczki i krzyże przydrożne Bytomia, Bytom 2006, s. 112-13.