Grupa Ukrzyżowania przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzył nową stronę „==Grupa Ukrzyżowania przy kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu== Prawdopodobnym fundatorem grupy ukrzyżowania umiejscowionej na plac...”)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Grupa Ukrzyżowania przy kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu==
[[Plik:Bytom NMP3.jpg|right|thumb]]
 
Prawdopodobnym fundatorem grupy ukrzyżowania umiejscowionej na placu przy [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu|kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny]] była rodzina Henckel von Donnersmarck - herb rodu widnieje na cokole rzeźby. Do grupy należą trzy figury - dominująca, wywyższona na połączonych kolumnach, postać Chrystusa na krzyżu oraz po obu stronach kolejno Matki Bożej i św. Jana, obie o wysokości ok. 1 m.
Prawdopodobnym fundatorem grupy ukrzyżowania umiejscowionej na placu przy kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była rodzina Henckel von Donnersmarck - herb rodu widnieje na cokole rzeźby. Do grupy należą trzy figury - dominująca, wywyższona na połączonych kolumnach, postać Chrystusa na krzyżu oraz po obu stronach kolejno Matki Bożej i św. Jana, obie o wysokości ok. 1 m.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
M. Derus, Kapliczki i krzyże przydrożne Bytomia, Bytom 2006, str. 10.
M. Derus, Kapliczki i krzyże przydrożne Bytomia, Bytom 2006, s. 10.
 
{{Kapliczki}}
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne - B|B]]
[[Kategoria:Kapliczki i krzyże przydrożne - B|Bytom]]
[[Kategoria:Bytom]]
[[Kategoria:Bytom]]

Aktualna wersja na dzień 10:54, 1 maj 2021

Bytom NMP3.jpg

Prawdopodobnym fundatorem grupy ukrzyżowania umiejscowionej na placu przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była rodzina Henckel von Donnersmarck - herb rodu widnieje na cokole rzeźby. Do grupy należą trzy figury - dominująca, wywyższona na połączonych kolumnach, postać Chrystusa na krzyżu oraz po obu stronach kolejno Matki Bożej i św. Jana, obie o wysokości ok. 1 m.

Bibliografia

M. Derus, Kapliczki i krzyże przydrożne Bytomia, Bytom 2006, s. 10.