Greger Piotr: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
==Ks. Piotr Greger (1964 -), biskup pomocniczy w diecezji bielsko- żywieckiej==
==Ks. Piotr Greger (1964 -), biskup pomocniczy w diecezji bielsko- żywieckiej==
[[Plik:Greger_Piotr.jpg|150px|left|thumb]]
Urodził się 28 marca 1964  w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. Egzamin maturalny zdał w 1983 roku  w  Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.  Święcenia kapłańskie  z rąk bpa Damiana Zimonia otrzymał  13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.


Urodził się 28 marca 1964  w Tychach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach a święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku z rąk bpa Damiana Zimonia w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 roku uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 2000 roku  uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.  Obecnie jest wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ponadto od 2002 roku jest zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. W diecezji znany jest duszpasterz nauczycieli i wychowawców. Zasiada w Radzie Fundacji im. św. Królowej Jadwigi przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a także jest członkiem redakcji “ Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych”.
Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 roku uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 2000 roku  uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II.  Obecnie jest wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ponadto od 2002 roku jest zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. W diecezji znany jest duszpasterz nauczycieli i wychowawców. Zasiada w Radzie Fundacji im. św. Królowej Jadwigi przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a także jest członkiem redakcji “ Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych”.


22 października 2011 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Papież przydzielił mu stolicę tytularną Assava (w północnej Afryce), po biskupie pomocniczym-nominacie brazylijskiej archidiecezji Vitória – o. José Aparecido Hergesse CR.
22 października 2011 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Papież przydzielił mu stolicę tytularną Assava (w północnej Afryce), po biskupie pomocniczym-nominacie brazylijskiej archidiecezji Vitória – o. José Aparecido Hergesse CR.

Wersja z 06:49, 4 gru 2011

Ks. Piotr Greger (1964 -), biskup pomocniczy w diecezji bielsko- żywieckiej

Greger Piotr.jpg

Urodził się 28 marca 1964 w Tychach. Pochodzi z parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Mysłowicach Wesołej. Egzamin maturalny zdał w 1983 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Do kapłaństwa przygotowywał się w latach 1983-1989 w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Damiana Zimonia otrzymał 13 maja 1989 roku w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Ks. Greger kontynuował studia teologiczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1992 roku uzyskał licencjat kanoniczny i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie w 2000 roku uzyskał stopień doktora teologii. Specjalizował się w liturgice zajmując się m.in. badaniami nt. odnowy obrzędów pokuty w Polsce po Soborze Watykańskim II. Obecnie jest wykładowcą liturgiki i wstępu do teologii w Instytucie Teologicznym w Bielsku-Białej i filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ponadto od 2002 roku jest zastępcą dyrektora Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, przewodniczącym Komisji Liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej i członkiem Rady Kapłańskiej. W diecezji znany jest duszpasterz nauczycieli i wychowawców. Zasiada w Radzie Fundacji im. św. Królowej Jadwigi przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a także jest członkiem redakcji “ Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych”.

22 października 2011 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej. Papież przydzielił mu stolicę tytularną Assava (w północnej Afryce), po biskupie pomocniczym-nominacie brazylijskiej archidiecezji Vitória – o. José Aparecido Hergesse CR. Sakrę biskupią otrzymał 27 listopada 2011 w bielskiej katedrze. Konsekratorem był kardynał Stanisław Dziwisz, zaś współkonsekratorami arcybiskup Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce i Tadeusz Rakoczy, biskup diecezjalny bielsko-żywiecki. Jako swoją dewizę biskupią obrał słowa „In servitio Redemptori” (W służbie Odkupicielowi).


Bibliografia