Gosławski Michał: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(korekta kategorii)
 
Linia 1: Linia 1:
== Gosławski Michał (1620-1669), protonotariusz apostolski ==
== Gosławski Michał (1620-1669), protonotariusz apostolski ==


Przez dwa lata zarządzał [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach|parafią mysłowicką]] jako [[komendarz]]. Dopiero w 1640 roku papież udzielił ks. Michałowi dyspensy od braku lat mając niższe święcenia po podpisaniu przysięgi mógł zostać wprowadzony na probostwo. Ks. Michał Gosławski studiował w Rzymie. W 1647 roku ks. Gosławski otrzymał jeszcze probostwo w Kijach. W Mysłowicach bardzo dbał o kościół, na który zrobił wielki zapis. Za jego czasów kanonicznie erygowano [[Bractwo Różańcowe|Arcybractwo Różańcowe]]. W 1657 roku ks. Gosławski został protonotariuszem apostolskim. Miał wtedy 37 lat, z czego wynika że otrzymując probostwo mysłowickie nie był nawet subdiakonem, a jedynie klerykiem niższych święceń. Zgromadził wielki majątek, który przepisał później na kościoły w Kijach i Mysłowicach. Ks. Maciej Gosławski zmarł 14 marca 1669 i został w kościele mysłowickim pochowany.
Pochodził z parafii w Bebelnie. Przez dwa lata zarządzał [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach|parafią mysłowicką]] jako [[komendarz]]. Dopiero w 1640 roku papież udzielił ks. Michałowi dyspensy od braku lat i mając niższe święcenia po podpisaniu przysięgi mógł zostać wprowadzony na probostwo. Ks. Michał Gosławski studiował w Rzymie. W 1647 roku ks. Gosławski otrzymał jeszcze probostwo w Kijach. W Mysłowicach bardzo dbał o kościół, na który zrobił wielki zapis. Za jego czasów kanonicznie erygowano [[Bractwo Różańcowe|Arcybractwo Różańcowe]]. W 1657 roku ks. Gosławski został protonotariuszem apostolskim. Miał wtedy 37 lat, z czego wynika że otrzymując probostwo mysłowickie nie był nawet subdiakonem, a jedynie klerykiem niższych święceń. Zgromadził wielki majątek, który przepisał później na kościoły w Kijach i Mysłowicach. Ks. Maciej Gosławski zmarł 14 marca 1669 i został pochowany w kościele mysłowickim.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Linia 8: Linia 8:
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Biografie - G]]
[[Kategoria:Duchowni urodzeni w Mysłowicach|Gosławski]]
[[Kategoria:Społecznicy]]

Aktualna wersja na dzień 01:17, 17 lis 2017

Gosławski Michał (1620-1669), protonotariusz apostolski

Pochodził z parafii w Bebelnie. Przez dwa lata zarządzał parafią mysłowicką jako komendarz. Dopiero w 1640 roku papież udzielił ks. Michałowi dyspensy od braku lat i mając niższe święcenia po podpisaniu przysięgi mógł zostać wprowadzony na probostwo. Ks. Michał Gosławski studiował w Rzymie. W 1647 roku ks. Gosławski otrzymał jeszcze probostwo w Kijach. W Mysłowicach bardzo dbał o kościół, na który zrobił wielki zapis. Za jego czasów kanonicznie erygowano Arcybractwo Różańcowe. W 1657 roku ks. Gosławski został protonotariuszem apostolskim. Miał wtedy 37 lat, z czego wynika że otrzymując probostwo mysłowickie nie był nawet subdiakonem, a jedynie klerykiem niższych święceń. Zgromadził wielki majątek, który przepisał później na kościoły w Kijach i Mysłowicach. Ks. Maciej Gosławski zmarł 14 marca 1669 i został pochowany w kościele mysłowickim.

Bibliografia

J. Kudera, Historia parafii mysłowickiej, Mysłowice 1934, s. 78-82.