Godula Karol

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 17:46, 26 lut 2023 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (uzupełnienie)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Godula Karol (1781-1848), przemysłowiec

Urodził się 8 listopada 1781 w Makoszowach. Jego rodzicami byli Józef Godula - leśniczy w majątku dworskim barona Jerzego Ziemieckiego oraz Franciszka Godula - córka Antoniego Hanika z Wieszowy. Został ochrzczony przy barokowej chrzcielnicy kościoła pw. św. Mikołaja w Borowej Wsi. Uczył się w gimnazjum cystersów w Rudach Raciborskich. Po ukończeniu nauki został zarządcą dóbr hr. Ballenstrema w Rudzie Śląskiej. Z zarobionych pieniędzy w 1812 roku zbudował kopalnię Galamu w Miechowicach. W 1824 kupił kolonię Bobrek a w 1826 roku Szombierki i Orzegów. Na przestrzeni lat 1830-1848 zostawał właścicielem kopalń: ,,Stein” i „Rosalie” w Orzegowie; Hut: ,,Morgenroth” i „GutenhofnungsZunkhutte” oraz dóbr: Bujaków, Chudów-Paniówki. Nie fundował kościołów, choć znane są jego darowizny i fundacje, na przykład ufundował 5 krzyży przydrożnych, czy monstrancję dla kościoła w Bujakowie. Pod koniec życia, był jednym z najbogatszych ludzi w Państwie Pruskim, jego majątek oszacowano na ponad 2 miliony talarów.

Zmarł 6 lipca 1848 w hotelu "Pod Złotą Gęsią" we Wrocławiu. Nie miał żony ani dzieci, więc swoją fortunę zapisał sześcioletniej Joannie Gryzik, sierocie, córce wyrobnika dworskiego, jej matka zajmowała się u niego porządkami. Po śmierci matki i ojca, zamieszkała w domu Goduli, sprowadzona tam przez nową gospodynię - Emilię Lukas.

Spadkobierczyni do osiągnięcia pełnoletności pobierała nauki przebywając w zakładzie sióstr urszulanek. Za jej wychowanie odpowiedzialny był wykonawca testamentu - adwokat Scheffler z Wrocławia. Cesarz Wilhelm IV nadał jej tytuł szlachecki i nazwisko von Schomberg-Godulla. W 1858 roku wyszła za mąż za Johana Urlicha von Schaffgotsch. Wraz z mężem ufundowała kościoły w Orzegowie, Goduli, Szombierkach i w Bobrku. W kościele w Szombierkach, przed głównym ołtarzem, dzięki jej staraniom wybudowano kryptę grobową, w której 2 września 1909 złożono przeniesione z Wrocławia, doczesne szczątki Karola Goduli.

Bibliografia

Ilustrowany Słownik Dziejów Śląska; [1]; Gość Niedzielny, nr 6/1608, 12 lutego 2023, (Archidiecezja katowicka), s. VI-VII