Gołąb Piotr: Różnice pomiędzy wersjami

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
 
==Gołąb Piotr SVD (1888-1943), sługa Boży==
 
==Gołąb Piotr SVD (1888-1943), sługa Boży==
Urodził się 18 stycznia 1888 w Schodniej koło Opola w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Janik. Dzień po urodzeniu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie.  W 1895 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Schodniej, którą ukończył w 1903 roku. Następnie rozpoczął naukę w szkole zawodowej. Jednak po roku kształcenia się w zawodzie stolarza zapragnął wstąpić do Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Po złożeniu podania przyszła pozytywna odpowiedź. Po pięciu latach formacji w Niższym Seminarium wstąpił do Wyższego Seminarium Ojców Werbistów w Mödling w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął 1 października 1915. Po święceniach został zaciągnięty do armii, jednak że był księdzem nie musiał iść na front. Został sekretarzem lekarza szpitala wojskowego, w którym pomagał rannym żołnierzom.
+
Urodził się 18 stycznia 1888 w Schodniej koło Opola w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Janik. Dzień po urodzeniu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie.  W 1895 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Schodniej, którą ukończył w 1903 roku. Następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej. Jednak po roku kształcenia się w zawodzie stolarza zapragnął wstąpić do Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Po złożeniu podania przyszła pozytywna odpowiedź. Po pięciu latach formacji w Niższym Seminarium wstąpił do Wyższego Seminarium Ojców Werbistów w Mödling w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął 1 października 1915. Po święceniach został zaciągnięty do armii, jednak że był księdzem nie musiał iść na front. Został sekretarzem lekarza szpitala wojskowego, w którym pomagał rannym żołnierzom.
  
Po wojnie wrócił do Mödling, gdzie ukończył studia w 1919 roku. Po skończeniu studiów teologicznych rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim studia lingwistyczne. Pracę dydaktyczną rozpoczął w [[Niższe Seminarium Duchowne Ojców Werbistów w Rybniku|Rybniku w Niższym Seminarium Duchownym]]. Wraz z uczniami przeniósł się do Górnej Grupy, gdzie uczył języka polskiego.
+
Po wojnie wrócił do Mödling, gdzie w 1919 roku ukończył studia teologiczne, po których rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim studia lingwistyczne. Pracę dydaktyczną rozpoczął w [[Niższe Seminarium Duchowne Ojców Werbistów w Rybniku|Niższym Seminarium Duchownym w Rybniku]]. Wraz z uczniami przeniósł się do Górnej Grupy, gdzie uczył języka polskiego.
  
 
28 października 1939 został internowany przez Niemców wraz z innymi współbraćmi. 5 lutego wszyscy [[werbiści]] zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. O. Gołąb najpierw znalazł się w obozie w [[Obóz koncentracyjny - Sachsenhausen-Oranienburg|Sachsenhausen]], a następnie został przetransportowany do [[Obóz koncentracyjny - Dachau|Dachau]], gdzie otrzymał numer obozowy 22601. Tam był okrutnie traktowany, co przyczyniło się do jego śmierci. Zmarł zupełnie wycieńczony 26 maja 1943.  
 
28 października 1939 został internowany przez Niemców wraz z innymi współbraćmi. 5 lutego wszyscy [[werbiści]] zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. O. Gołąb najpierw znalazł się w obozie w [[Obóz koncentracyjny - Sachsenhausen-Oranienburg|Sachsenhausen]], a następnie został przetransportowany do [[Obóz koncentracyjny - Dachau|Dachau]], gdzie otrzymał numer obozowy 22601. Tam był okrutnie traktowany, co przyczyniło się do jego śmierci. Zmarł zupełnie wycieńczony 26 maja 1943.  

Wersja z 20:16, 10 lis 2019

Gołąb Piotr SVD (1888-1943), sługa Boży

Urodził się 18 stycznia 1888 w Schodniej koło Opola w rodzinie Pawła i Agnieszki z d. Janik. Dzień po urodzeniu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty Męczennicy w Krasiejowie. W 1895 roku rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Schodniej, którą ukończył w 1903 roku. Następnie kontynuował naukę w szkole zawodowej. Jednak po roku kształcenia się w zawodzie stolarza zapragnął wstąpić do Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Po złożeniu podania przyszła pozytywna odpowiedź. Po pięciu latach formacji w Niższym Seminarium wstąpił do Wyższego Seminarium Ojców Werbistów w Mödling w Austrii. Święcenia kapłańskie przyjął 1 października 1915. Po święceniach został zaciągnięty do armii, jednak że był księdzem nie musiał iść na front. Został sekretarzem lekarza szpitala wojskowego, w którym pomagał rannym żołnierzom.

Po wojnie wrócił do Mödling, gdzie w 1919 roku ukończył studia teologiczne, po których rozpoczął na Uniwersytecie Poznańskim studia lingwistyczne. Pracę dydaktyczną rozpoczął w Niższym Seminarium Duchownym w Rybniku. Wraz z uczniami przeniósł się do Górnej Grupy, gdzie uczył języka polskiego.

28 października 1939 został internowany przez Niemców wraz z innymi współbraćmi. 5 lutego wszyscy werbiści zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych. O. Gołąb najpierw znalazł się w obozie w Sachsenhausen, a następnie został przetransportowany do Dachau, gdzie otrzymał numer obozowy 22601. Tam był okrutnie traktowany, co przyczyniło się do jego śmierci. Zmarł zupełnie wycieńczony 26 maja 1943. W przekonaniu świadków jego życia był świętym, dlatego w 2003 roku został włączony w drugi proces beatyfikacyjny męczenników II wojny światowej.

Bibliografia

L. Radziej, Wyszedł spośród nas. Życie Sługi Bożego ojca Piotra Gołąba SVD(1888-1943), misjonarza i męczennika, Schodnia – Wodzisław Śląski 2011; H. Kałuża, Świętymi bądźcie, Nysa 2004; W. Jacewicz, J. Woś, Martyrologium polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego pod okupacją hitlerowską w latach 1939–1945, z. 5, Warszawa 1981, s. 437.