Frenzel Jan

Z e-ncyklopedia

Frenzel Jan (1907-1945), administrator w Miechowicach

Frenzel Johannes2.jpg

Urodził się 29 sierpnia 1907 w Szarleju w rodzinie Karola i Anny z d. Kretek. Po ukończeniu gimnazjum w Katowicach podjął studia filozoficzno-teologiczne we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 lipca 1939. Mszę prymicyjną odprawił w kościele NSPJ w Rokitnicy.

Pierwszą objętą przez ks. Frenzla placówką duszpasterską była parafia w Bielawie k. Dzierżoniowa. Niedługo potem, w lipcu 1941 roku został wikarym w Miechowicach, w parafii Bożego Ciała, a rok później objął stanowisko administratora tejże jednostki (24 lipca do 10 października 1942).

W biografii ks. Frenzla tragicznie zapisał się dzień 25 stycznia 1945, kiedy to został wezwany do jednego z bytomskich domostw, aby udzielić sakramentu śmiertelnie rannemu chłopcu. Podczas spowiadania członków rodziny rannego do piwnicy domu wtargnęło dwóch żołnierzy radzieckich, którzy zaczęli szykanować i upokarzać kapłana. Ostatecznie ks. Frenzel został siłą doprowadzony do siedziby dowódcy korpusu – prawdopodobnie gen. Naumanowa – znajdującej się w Stolarzowicach. Tam też został zastrzelony, a jego pozbawione odzienia zwłoki odnaleźli i rozpoznali parafianie w pobliskiej stodole dnia 3 lutego 1945. Z przeprowadzonych później badań i analiz wynika, że księdza torturowano w niezwykle okrutny sposób. Stwierdzono m.in. złamanie nosa, przestrzelenie ramion i łopatki, odnotowano ślady bagnetu na piersi, strzaskane nogi, ręce skrępowane drutem kolczastym.

O pochowaniu zamordowanego kapłana zadecydowano bardzo pospiesznie, a na miejsce pochówku wyznaczono cmentarz w Stolarzowicach. Jednakże siostra ks. Frenzla, Łucja, zaproponowała na miejsce ostatniego spoczynku brata cmentarz w Brzezinach Śląskich. Jej propozycja spotkała się ze zgodą ze strony odpowiednich władz. Trumnę z ciałem Łucja własnoręcznie przetransportowała 15 kilometrową trasą na zwykłym wózku. Ksiądz Jan Frenzel został ponownie pochowany w piątek, dnia 9 lutego 1945 na cmentarzu parafialnym w Brzezinach. Po 1990 roku jego imieniem nazwano dawną ulicę Armii Czerwonej w Bytomiu.

Bibliografia

J. Bonczol, Frenzel Jan, [w:] Bytomski Słownik Biograficzny, red. J. Drabina, Bytom 2004, s. 55-56; Frenzel Jan (hasło), [w:] Piekarzanie. Leksykon mieszkańców Piekar Śląskich, red. H. Gawlik, J. Grajewska-Wróbel, L. Wostal, Z. Bogacki, Piekary Śląskie 2010, s. 78 ; Michael Hirschfeld, Kaplan Johannes Frenzel (hasło) [w:] Zeugen fur Christus. Das Deutsch Martyrologium des 20. Jahrhunderts, Bd. 1, Hrsg. Helmut Moll, Paderborn, 2000, s. 609-610.