Figura św. Michała Archanioła w Ćwiklicach

Z e-ncyklopedia
Cwiklice Michal.jpg

W okresie zimy 1847 i 1848 roku parafia św. Marcina w Ćwiklicach została dotknięta straszliwą klęską. Wskutek głodu i w następstwie epidemii tyfusu głodowego zmarło 300 mieszkańców, co stanowiło 20 procent ówczesnej liczby parafian. Pozostałością po tym wydarzeniu jest figura pod wezwaniem św. Michała Archanioła postawiona na pograniczu Pszczyny i Ćwiklic. Została ufundowana przez rodzinę Frysztackich z Pszczyny.

Kamienna rzeźba Michała Archanioła to perfekcyjne dzieło wybitnego rzeźbiarza Augusta Kissa (1802 – 1865) urodzonego w Paprocanach. Archanielski pomnik datowany jest na rok 1849. Otoczenie jest zawsze starannie wypielęgnowane i zadbane. …Twarz archanioła nieodmiennie pogodna i nieco zamyślona, sylwetka lekko pochylona i jakby wypatrująca lub oczekująca kogoś. Wrażenie nieodparte, że św. Michał bierze w opiekę zwieńczoną linią horyzontu całą przestrzeń, że mocarnymi ramionami chroni Silesię.

Bibliografia

H. Oleschko, August Kiss – cóż po artyście w czasie marnym, [w:] Któż jak Bóg, nr 5 (125) wrzesień – październik 2013, s. 30-32; Małecki M., Pod płaszczem świętego Marcina, Z dziejów Ćwiklic, ich mieszkańców, parafii i kościoła, Pszczyna 2016, s. 419-421; foto: Bartosz Wyrobek.