Dyllus Alojzy

Z e-ncyklopedia

Dyllus Alojzy (1895-1945), redaktor naczelny Sonntagsbote

Dylus Alojzy.jpg

Urodził się 2 marca 1895 w Sobiszowicach. Był synem górnika i piekarza Fabiana oraz Klary z d. Alexander. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się najpierw w gimnazjum w Gliwicach, a następnie w gimnazjum w Rybniku, gdzie w styczniu 1915 roku zdał egzamin dojrzałości. Studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczął dopiero po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1921 we Wrocławiu.

Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia św. Ap. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Ponieważ pochodził z rodziny niemieckiej miał problemy w swobodnym posługiwaniu się językiem polskim. W związku z tym świętochłowicki proboszcz ks. Wiktor Otręba proponował Administratorowi Apostolskiemu ks. A. Hlondowi przeniesienie ks. Dyllusa do polskiej parafii, gdzie łatwiej nauczy się języka polskiego. W 1924 roku ks. Dyllus został ustanowiony wikariuszem w parafii Narodzenia NMP w Pszowie. Następnie w tym samym charakterze duszpasterzował w parafiach: św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach i św. Józefa w Załężu (od 1925 roku).

Przez kilka lat pełnił obowiązki redaktora naczelnego tygodnika „Der Sonntagsbote”, niemieckiego odpowiednika „Gościa Niedzielnego”. Pod pseudonimem Michael Glotz pisywał wiersze do, wychodzącego w Królewskiej Hucie, niemieckiego czasopisma „Oberschlesischer Kurier”. Jego twórczość obejmowała przeważnie wiersze, mówiące o życiu codziennym na Śląsku.

W styczniu 1928 roku został mianowany kapelanem rezerwy Wojska Polskiego, a cztery lata później bp S. Adamski powierzył mu stanowisko katechety w prywatnym gimnazjum niemieckim oraz szkole powszechnej w Pszczynie. W czasie okupacji hitlerowskiej pełnił obowiązki administratora w parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie. 28 stycznia 1945 opuścił parafię bez zgody kurii. Zginął 1 maja 1945 w czasie bombardowania w Kennelbach k. Bregenz w Austrii.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Alojzego Dyllusa oraz Akta Lokalne, Cieszyn Ogólne, vol 1 (1926-1963); Schematyzm 1924-1947; Myszor, Historia diecezji, s. 111 i nn; Myszor, Stosunki Kościół, s. 219; Wojskowa służba, s. 145.