Drobny Emil

Z e-ncyklopedia

Drobny Emil SVD (1889-1948), imię zakonne Stanisław, redaktor

Urodził się 15 czerwca 1889 w Tworkowie k. Raciborza. Pobierał naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Nysie oraz w mającym charakter międzynarodowy Seminarium Misyjnym St. Gabriel w Mödling pod Wiedniem. Śluby wieczyste złożył 3 września 1914, a święcenia kapłańskie przyjął 9 września tegoż roku w Nysie. W wojsku niemieckim był kapelanem najpierw w szpitalu garnizonowym w Sankt Gabriel w Austrii, a od 1915 roku w Wilnie. Uciekł z wojska i ukrywał się u polskich rodzin na terenie Litwy. Po wojnie pracował jako duszpasterz robotników polskich w Saksonii i Berlinie.

W latach 1920-1922 przebywał w Bytomiu. W tym czasie założył Dom Misyjny, redagował polskie i niemieckie katolickie czasopisma: Skarb Rodzinny, Dzwonek Maryi, Posłaniec Niedzielny, Kalendarz Królowej Apostołów. W latach 1922-1939 przebywał w Rybniku. Był tutaj członkiem zarządu głównego Katolickiej Drukarni i Księgarni Misyjnej. W Domu Misyjnym zorganizował bibliotekę, w której zgromadził starodruki oraz ponad 10 tys. książek związanych ze Śląskiem. Część z tych książek ocalało z pożogi wojennej i trafiło do Nysy. Ponadto D. był twórcą muzeum etnograficznego z eksponatami z Chin, Japonii, Afryki, Australii, Nowej Gwinei. Na terenie klasztoru oo.werbistów mieściło się też muzeum zabytków śląskich. Uczył także historii, języka polskiego i botaniki w Małym Seminarium Misyjnym. Założył Żeńskie Gimnazjum Sióstr Urszulanek; przekształcając je z kursów przygotowawczych dla dziewcząt. Wykładał na Uniwersytecie Powszechnym. W latach 1936-1939 był wiceprezesem rybnickiego okręgu śpiewaczego. Założył Związek Przyjaciół Przeszłości Rybnika i Okolicy oraz w 1934 roku zainicjował wydawanie czasopisma "Ziemia Rybnicka". Był autorem monografii parafii w Kokoszycach, Skrzyszowie, Rybniku, Tychach i Czarnym Lesie. W Rybniku o.Drobny był kapelanem i opiekunem harcerzy; dla których pisał i zbierał piosenki patriotyczno-religijne. W 1938 roku za swojądziałalność publicystyczną i naukową otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

W latach 1939-1948 przebywał poza granicami Polski - w Rumunii, Turcji, na Cyprze, Rodezji i Gootam. W miejscowości Craiova (Rumunia) zorganizował polskie szkolnictwo oraz organizował pomoc charytatywną dla polskich dzieci. Na Cyprze (Kyrenia) doprowadził do postawienia pomnika ku czci polskich bohaterów. W Rodezji był wizytatorem znajdujących się tam polskich szkół, a w Gootam proboszczem polskich uchodźców. 29 lipca 1948 zginął w wypadku samochodowym w Gootam.

Bibliografia

J. Wycisło, Drobny Emil Stanisław (hasło), [w:] Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, red. M. Pater, Katowice 1996, s. 89-91; WD 1948, nr 5, s. 122; B. Konieczka, Ojciec Emil Stanisław Drobny (1889-1948), [w:] Werbiści w Polsce, red. R. Malek, Pieniężno 1982, s. 72-73; M.Palica, Wielki Drobny, cz.4, "Gazeta Rybnicka" 2013, nr 1, s.40.