Diecezja Świdnicka

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Diecezję Świdnicką powołał do istnienia 24 lutego 2004 papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Należy ona do Metropolii Wrocławskiej.

Katedra w Świdnicy
Katedra w Świdnicy

Patronem diecezji jest Św. Stanisław Biskup i Męczennik.

Powierzchnia diecezji świdnickiej wynosi ok. 4000 km². Jej terytorium zostało wyłączone z archidiecezji wrocławskiej - 13 dekanatów (region kłodzki) i z diecezji legnickiej - 8 dekanatów (region wałbrzyski). Aktualnie jest ona podzielona na 24 dekanaty, w skład których wchodzi 187 parafii.

Diecezję zamieszkuje 680 000 ludności, w tym - ok. 630 000 katolików. Jest to ludność przede wszystkim napływowa, która przybyła tu po II wojnie światowej, głównie ze Wschodu. Znaczną grupę ludności diecezji stanowią repatrianci - górnicy z Francji, którzy osiedlili się w okolicach Wałbrzycha. Większość katolików stanowią rodzimi Dolnoślązacy. Ludność diecezji świdnickiej zatrudniona jest najczęściej w przemyśle i rolnictwie.

W diecezji świdnickiej pracuje 337 kapłanów diecezjalnych i 71 kapłanów zakonnych. Ponadto pełni w niej posługę blisko 500 sióstr zakonnych, z 23 zgromadzeń, zatrudnionych przede wszystkim w pracy katechetycznej, parafialnej i charytatywnej. Na terenie diecezji istnieje 58 domów sióstr zakonnych. W 8 zgromadzeniach męskich, w 17 domach zakonnych pracuje ponad 100 księży, ojców i braci zakonnych.

Bibliografia

www.83.15.83.50/teksty/519.html