Dembiński Franciszek

Z e-ncyklopedia

Dembiński Franciszek CM (1878-1935)

Urodził się 4 października 1878 w Siemianowicach, syn Wawrzyńca i Urszuli z d. Chwałek. Mając 11 lat oddany został do małego Seminarium Księży Misjonarzy pw. św. Wincetego a Paulo w Krakowie, gdzie ukończył osiem klas gimnazjum. W 1893 roku otrzymał sakrament bierzmowania z rąk kardynała Albina Dunajewskiego. W 1901 roku wstąpił do Zgromadzenia Zmartwychwstańców w Rzymie i studiował w Uniwersytecie Propagandy Wiary oraz trzy lata w uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał stopnie bakaulaureata prawa kanonicznego i licencjata teologii oraz doktorat w Akademii św. Tomasza z Akwinu. Pierwsze śluby zakonne złożył 12 lipca 1903 w Rzymie. Dnia 28 października 1906 został wyświęcony przez kardynała Respighiego. Mszę świętą prymicyjną odprawił w kościele św. Krzyża w Siemianowicach 6 listopada 1906.

W pierwszym roku kapłaństwa był wikarym w parafii św. Krzyża w Wiedniu, gdzie jego przełożonym był O. Bakanowski. W 1907 roku wysłany został do Ameryki. W latach 1907-1908 pracował w parafii Matki Boskiej Anielskiej, 7 miesięcy w parafii św. Jacka a następnie w parafii św. Stanisława Kostki. W latach 1915-1920 był proboszczem parafii polonijnej św. Stanisława Kostki, a następnie w latach 1923-1935 w parafii królowej św. Jadwigi w Chicago. W międzyczasie był również (1921-1922) proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Montrealu w Kanadzie. Okresowo służył jako kaznodzieja w 40 misjach parafialnych poza Chicago.

Marszałek Towarzystwa Króla Jana III Sobieskiego pod opieką Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, przewodniczący Klubu Obywatelskiego im. Tadeusza Kościuszki oraz Żuawów Świętego Stanisława Kostki, członek Macierzy Polskiej w Stanach Zjednoczonych i patron Towarzystwa Polek św. Anny. W 1931 roku obchodził srebrny jubileusz kapłaństwa, w którym uczestniczyli licznie zgromadzeni przedstawiciele miejscowej Polonii, m.in. kongresman Leonard Schutetz, B. Grzelecka, S. Lorenz, kontroler miasta M. S. Szymczak i ks. Michał Jagłowicz. Ze względu na ojcowskie usposobienie wierni nadali mu przydomek „Tatuś”, był kapłanem powszechnie lubianym i szanowanym. Zmarł 19 kwietnia 1935 w Chicago w Stanach Zjednoczonych, pochowany w mauzoleum Ojców Zmartwychwstańców na cmentarzu św. Wojciecha Niles, Illinois. W pogrzebie udział wzięły liczne delegacje i poczty sztandarowe towarzystw i organizacji polonijnych.

Bibliografia

Z. Janeczek, Siemianowicki słownik biograficzny, Katowice 1996, s. 30-32; http://www.krzyz.siemianowice.pl/test/duszpasterze/siemianowiczanie.php