Code for the Kingdom 2016 w Katowicach

Z e-ncyklopedia
Hakaton2016.jpg

Code for the Kingdom w Katowicach, pierwszy w Polsce ekumeniczny maraton technologiczny odbędzie się w dniach 20-22 maja 2016 w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Organizatorzy zaprosili programistów, grafików, osoby kreatywne oraz innych zainteresowanych. Od uczestników wymaga się spełnienia tylko dwóch warunków: kreatywności i chęci zrobienia czegoś dobrego.

Popularna nazwa wydarzenia, czyli hakaton, powstała z połączenia słów haker i maraton. Znawcy tematu przekonują, że negatywny wydźwięk pierwszego z nich jest zupełnie niezasłużony. Sieciowy złoczyńca, o czym warto pamiętać, to cracker. Tymczasem uczestnicy hakatonu spotykają się w celu stworzenia lub rozwinięcia programów, aplikacji, stron internetowych czy innych narzędzi ze świata wirtualnego, przydatnych społeczeństwu. Celem inicjatywy Code for the Kingdom jest tworzenie narzędzi informatycznych, które przez pryzmat Ewangelii, będą służyć Bogu i ludziom w codziennym życiu.

Hakatony spod znaku Code for the Kingdom odbywają się na całym świecie. Ich twórcą jest Leadership Network, organizacja non-profit z Dallas w Teksasie, wspierająca testowanie i wdrażanie nowych idei, które znajdą zastosowanie w Kościele przyszłości. Obecność chrześcijan w świecie wirtualnym stwarza nowe możliwości ewangelizacji i misji. Tym bardziej młodzi, kreatywni chrześcijanie, nie tylko użytkownicy, lecz również twórcy cyfrowej rzeczywistości, zobowiązani są do podjęcia działań na tym polu.

Spotkanie na Uniwersytecie Śląskim jest przygotowane przy współudziale miejscowych organizatorów. Zespoły pracują przez 48 godzin, najczęściej w miejscu wyznaczonym dla hakatonu. Zakończenie pracy nad projektem powinno nastąpić w wyznaczonym czasie, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Prezentacja prototypu działającego programu następuje przed wyłonionym wcześniej jury oraz publicznością, wśród której, oprócz uczestników, zasiadają także inwestorzy, managerowie firm IT, liderzy wspólnot i organizacji non-profit, czy przedstawiciele mediów. Jurorzy oceniają wpływ zaproponowanego rozwiązania na budowanie Królestwa Bożego, jego opłacalność, innowacyjność, oryginalność oraz kompletność projektu.

Od roku 2013 pod szyldem Code for the Kingdom odbyto się 26 hakatonów, w tym jeden o zasięgu globalnym, w którym jednorazowo wzięło udział około 1500 osób. Katowicki hakaton jest drugim, realizowanym w roku 2016, po marcowym spotkaniu w Nashville. W kwietniu chrześcijańskie kodowanie odbędzie się również w boliwijskim La Paz.