Cmentarze - Radzionków

Z e-ncyklopedia

Stary cmentarz

Pierwotnie cmentarz w Radzionkowie, podobnie jak we wszystkich starych parafiach znajdował się wokół kościoła. Ze względu na przybywanie grobów był kilkakrotnie nadsypywany, to znaczy, że posiada kilka warstw grobów (przynajmniej trzy). W 1856 roku ks. Korpak podjął starania o powiększenie powierzchni cmentarza. Po licznych staraniach cmentarz został powiększony o istniejący obok ogród szkolny. Na nowej części starego cmentarza, od 1908 roku stoi grota przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu. Cmentarz powiększony okazał się ponownie za mały i dlatego podjęto decyzje o stworzeniu cmentarza poza kościołem.

Nowy cmentarz

Nowy cmentarz parafii św. Wojciecha w Radzionkowie położony jest przy ulicy Cmentarnej. Poświęcony został 22 kwietnia 1888. Powierzchnia jego wynosi 21 000 m kw., a otacza go wykonany z wapiennego kamienia parkan z czterema bramami.

Na cmentarzu znajduje się neogotycka kaplica zbudowane w 1920 roku. Nad wejściem umieszczona jest mozaika przedstawiająca Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dwa witraże natomiast obrazują Niebo i Czyściec. W kaplicy znajduje się również płaskorzeźba ukazująca Chrystusa w Ogrójcu.

W kaplicy jest pochowany proboszcz Józef Konieczko (+1922). Natomiast w pobliżu kaplicy znajdują się groby ofiarodawców gruntów pod cmentarz. W górnej części cmentarza ustawiony został kamienny krzyż.

W 1930 roku z kamienia i cegły zostało wybudowane zaplecze gospodarcze, w którym znajdowały się dwa pomieszczenia użytkowane przez grabarza. Nie nadający się do remontu budynek zburzono w 2001 roku. Na jego miejscu postawiono nowy budynek gospodarczy.

Bibliografia

J. Knosała, Parafia Radzionkowska, Katowice 1926; J. Wroński, Kaplice, krzyże, figury. Mała architektura sakralna Radzionkowa i Rojcy, Radzionków 2005.