Cmentarz - Rybnik, ul. Cmentarna

Z e-ncyklopedia
Rybnik cmen4.jpg
Rybnik cmen1.jpg
Rybnik cmen2.jpg

Obok kościoła znajdował się cmentarz ogrodzony płotem. Zasłużonych obywateli miasta grzebano pod prezbiterium. Stary kościół na Górce planowano rozebrać, ale sprzeciw wyraził hrabia Węgierski, którego przodkowie byli pochowani w prezbiterium. Gdy z czasem obiekt stał się za mały, to proboszczowie powiększali go, dokupując ziemię od okolicznych gospodarzy. Takie przyłączenie fragmentów ogrodów i łąk do cmentarza przeprowadzono w 1807, 1821-1824 i w 1897 roku. W 1920 roku zabroniono dalszego pochówku wokół kościoła oraz w pobliżu ulicy Rudzkiej. Za miastem wyznaczono miejsce pod nowy, duży cmentarz, który służy mieszkańcom Rybnika do dnia dzisiejszego. Wytyczono też wtedy nową ulicę - Cmentarną.

Kaplica przestała pełnić swoją cmentarną funkcję, a z biegiem lat budowla podupadała. Cmentarz natomiast tracąc opiekunów grobów, zarastał bluszczem i chwastami. Kaplica cmentarna i jej otoczenie w latach 70. XX wieku poddano gruntownej renowacji. Przywrócono jej dawny styl gotycki. Od końca lat 80. XX wieku służy jako Kościół Akademicki.

Bibliografia

M. Szołtysek, Stary kościół, czyli 200 lat parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, Rybnik 2001; A. Trunghardt, Dzieje Rybnika i dawniejszego państwa rybnickiego na Górnym Śląsku, Rybnik 1925 [reprint Rybnik 2000], s. 16 i 73; A. Żukowski, A. Gudzik, Szlakami Zielonego Śląska 1, Czerwionka-Leszczyny 2010, s. 286.