Cmentarz - Radziejów

Z e-ncyklopedia

Radziejów jest dzielnicą Rybnika, a kościelnie należy do Popielowa.

Radziejow cmentarz1.jpg

Pierwszy z drewnianych kościołów w Radziejowie został zbudowany w 1447 roku. Wokół niego powstała nekropolia, na której do 1713 roku grzebano również protestantów. W miejscu pierwszego, zniszczonego kościoła w 1732 roku zbudowano kolejny. Ten jednak nie przetrwał zawieruchy wojennej i spłonął w 1942 roku. Miejsce to zostało upamiętnione granitową stellą z odlanym w brązie wizerunkiem kościoła oraz dwoma tablicami inskrypcyjnymi: W tym miejscu stał drewniany kościół parafii radziejowskiej, pod wezwaniem św. Anny. Zbudowany w 1732 r. Spłonął w 1942 r. Źródła historyczne wzmiankują istnienie kościoła w Radziejowie co najmniej od 1447 r. Ocalałe ze spalonego kościoła dwa gotyckie dzwony z 1486 r. i 1496 r. znajdują się w pobliskim kościele parafialnym / Fundatorzy: mieszkańcy Radziejowa oraz U.M Rybnika / A.D 2003 oraz Świętej Annie wdzięczność serc. Na cmentarzu znajduje się również pomnik upamiętniający mieszkańców Popielowa i Radziejowa, którzy zginęli w latach 1919-1945. Wśród nich znajdują się: powstaniec śląski Emanuel Kolona; Józef Buszka, Stanisław Czaja, Alojzy Dawidowski (fronty II wojny światowej); Maksymilian Frydrych, Wiktor Hajski, Fabian Korbel, Alojzy Porwoł (obozy koncentracyjne Auschwitz i Oranienburg).

Na radziejowskiej nekropolii miejsce wiecznego spoczynku znaleźli proboszczowie parafii w Popielowie:

Przy wejściu na cmentarz znajduje się Boża Męka z 1886 roku; zaś w jej środku rośnie okazały dąb mający status pomnika przyrody.

Bibliografia

H. Rojek, Kronika Popielowa, Czerwionka-Leszczyny 2007, s. 28-29; A. Żukowski, A. Matuszczyk-Kotulska, Szlakami Zielonego Śląska 2, Czerwionka-Leszczyny 2008, s. 238.