Cmentarz - Pszów, ul. Paderewskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Cmentarz parafialny przy ul. Paderewskiego w Pszowie==
[[Plik:Pszow starycmentarz.jpg|right|200px|thumb|Pszów, cmentarz, ul. Paderewskiego]]
 
19 września 1859 proboszcz [[Skwara Paweł|ks. Paweł Skwara]] kupił grunt wielkości 1 morgi i 150 prętów kwadratowych, za sumę 600 talarów od handlarza Benjamina Brauera z przeznaczeniem na [[cmentarz]]. Został założony i poświęcony 1 lipca 1860, a ostatni pochówek odbył się w sierpniu 1966 roku. W 1915 roku cmentarz był już zapełniony. Na najstarszą zachowaną w Pszowie nekropolię wchodzi się przez bramę od ul. Paderewskiego. Na głównej alei stoi kamienny krzyż wykonany przez Marka, kamieniarza z Mokrej. W związku z tym, że przed laty pszowska parafia była bardzo rozległa to po prawej stronie dokonywano pochówków zmarłych z Zawady, z lewej strony, w głębi cmentarza grzebano małe dzieci. W rogu cmentarza, na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Paderewskiego znajdowała się kiedyś kaplica cmentarna, która spełniała funkcję kostnicy. Była nieczęsto używana, ponieważ w zwyczaju było przechowywanie ciała zmarłego w domu rodzinnym do czasu pogrzebu. W kostnicy przechowywano kości, które wykopano podczas przygotowań do nowych pochówków. Kaplica została rozebrana w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt grobów, z epitafiami w języku polskim i niemieckim. Spoczywają tu lokalni bojownicy o wolność i niepodległość ojczyzny, samorządowcy, działacze społeczni, kupcy, handlowcy i rzemieślnicy, historyczni budowniczowie Pszowa i inni parafianie. W czerwcu 2010 roku cmentarz uległ poważnej dewastacji. Zniszczono 14 zabytkowych nagrobków, połamano wiele krzyży nagrobnych.  
19 września 1859 r. proboszcz Paweł Skwara kupił grunt wielkości 1 morgi i 150 prętów kwadratowych, za sumę 600 talarów od handlarza Benjamina Brauera z przeznaczeniem na cmentarz. Został założony i poświęcony 1 lipca 1860, a ostatni pochówek odbył się w sierpniu 1966. W 1915 roku cmentarz był już zapełniony. Na najstarszą zachowaną w Pszowie nekropolię wchodzi się przez bramę, znajdującą się od ul. Paderewskiego. Na głównej alei znajduje się kamienny krzyż wykonany przez Marka, kamieniarza z Mokrej. W związku z tym, że przed laty pszowska parafia była bardzo rozległa to po prawej stronie dokonywano pochówków zmarłych z Zawady, z lewej strony, w głębi cmentarza grzebano małe dzieci. W rogu cmentarza, na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Paderewskiego znajdowała się kiedyś kaplica cmentarna, która spełniała funkcję kostnicy. Była nieczęsto używana, ponieważ w zwyczaju było przechowywaniu ciała zmarłego w domu rodzinnym do czasu pogrzebu. W kostnicy przechowywano kości, które wykopano podczas przygotowań do nowych pochówków. Kaplica została rozebrana w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt grobów, z epitafiami w języku polskim i niemieckim. Na cmentarzu spoczywają lokalni bojownicy o wolność i niepodległość ojczyzny, samorządowcy, działacze społeczni, kupcy, handlowcy i rzemieślnicy, historyczni budowniczowie Pszowa i zwykli parafianie. W czerwcu 2010 roku cmentarz uległ poważnej dewastacji. Zniszczono 14 zabytkowych nagrobków, połamano wiele krzyży nagrobnych.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Pluta, P. Siemko, Do Twej dążym kaplicy, Bytom 1997, s. 133; B. Kołodziej, Pszów. Wydarzenia – obyczaje – legendy, Pszów 2009, s. 92.
J. Pluta, P. Siemko, Do Twej dążym kaplicy, Bytom 1997, s. 133; B. Kołodziej, Pszów. Wydarzenia – obyczaje – legendy, Pszów 2009, s. 92.
 
{{Cmentarz}}
[[Kategoria:Cmentarze|Pszów]]
[[Kategoria:Cmentarz - P|P]]
[[Kategoria:Pszów]]

Aktualna wersja na dzień 00:48, 8 lis 2021

Pszów, cmentarz, ul. Paderewskiego

19 września 1859 proboszcz ks. Paweł Skwara kupił grunt wielkości 1 morgi i 150 prętów kwadratowych, za sumę 600 talarów od handlarza Benjamina Brauera z przeznaczeniem na cmentarz. Został założony i poświęcony 1 lipca 1860, a ostatni pochówek odbył się w sierpniu 1966 roku. W 1915 roku cmentarz był już zapełniony. Na najstarszą zachowaną w Pszowie nekropolię wchodzi się przez bramę od ul. Paderewskiego. Na głównej alei stoi kamienny krzyż wykonany przez Marka, kamieniarza z Mokrej. W związku z tym, że przed laty pszowska parafia była bardzo rozległa to po prawej stronie dokonywano pochówków zmarłych z Zawady, z lewej strony, w głębi cmentarza grzebano małe dzieci. W rogu cmentarza, na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Paderewskiego znajdowała się kiedyś kaplica cmentarna, która spełniała funkcję kostnicy. Była nieczęsto używana, ponieważ w zwyczaju było przechowywanie ciała zmarłego w domu rodzinnym do czasu pogrzebu. W kostnicy przechowywano kości, które wykopano podczas przygotowań do nowych pochówków. Kaplica została rozebrana w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na cmentarzu zachowało się kilkadziesiąt grobów, z epitafiami w języku polskim i niemieckim. Spoczywają tu lokalni bojownicy o wolność i niepodległość ojczyzny, samorządowcy, działacze społeczni, kupcy, handlowcy i rzemieślnicy, historyczni budowniczowie Pszowa i inni parafianie. W czerwcu 2010 roku cmentarz uległ poważnej dewastacji. Zniszczono 14 zabytkowych nagrobków, połamano wiele krzyży nagrobnych.

Bibliografia

J. Pluta, P. Siemko, Do Twej dążym kaplicy, Bytom 1997, s. 133; B. Kołodziej, Pszów. Wydarzenia – obyczaje – legendy, Pszów 2009, s. 92.