Cmentarz - Ornontowice: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
== Cmentarz w Ornontowicach ==
Pierwszy z ornontowickich cmentarzy położony był wokół starego kościoła. W 1830 roku jego powierzchnię powiększono do 1960 m kw., równocześnie zmieniając kształt z owalnego na prostokątny. Znajdował się tutaj m.in. grobowiec rodu Porębskich, nad którym zbudowano kaplicę Wilhelma Schneidera. Na cmentarzu postawiona była również drewniana kostnica. Nekropolia pełniła swoje funkcje do początków XX wieku. W styczniu 1906 roku na zebraniu zarządu kościelnego podjęto decyzję o wyznaczeniu nowego [[Cmentarz|cmentarza]]. Znalazł się on w odległości 150 m od nowego [[Parafia św. Michała Archanioła w Ornontowicach|kościoła]].
Pierwszy z ornontowickich cmentarzy położony był wokół starego kościoła. W 1830 roku jego powierzchnię powiększono do 1960 m, równocześnie zmieniając kształt z owalnego na prostokątny. Znajdował się tutaj m.in. grobowiec rodu Porębskich, nad którym zbudowano kaplicę Wilhelma Schneidera. Na cmentarzu postawiona była również drewniana kostnica. Nekropolia pełniła swoje funkcje do początków XX wieku. W styczniu 1906 roku na zebraniu zarządu kościelnego podjęto decyzję o wyznaczeniu nowego cmentarza. Znalazł się on w odległości 150 m od nowego kościoła.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 23:45, 3 lis 2022

Pierwszy z ornontowickich cmentarzy położony był wokół starego kościoła. W 1830 roku jego powierzchnię powiększono do 1960 m kw., równocześnie zmieniając kształt z owalnego na prostokątny. Znajdował się tutaj m.in. grobowiec rodu Porębskich, nad którym zbudowano kaplicę Wilhelma Schneidera. Na cmentarzu postawiona była również drewniana kostnica. Nekropolia pełniła swoje funkcje do początków XX wieku. W styczniu 1906 roku na zebraniu zarządu kościelnego podjęto decyzję o wyznaczeniu nowego cmentarza. Znalazł się on w odległości 150 m od nowego kościoła.

Bibliografia

Dzieje Ornontowic, red. R. Ratajczak, Ornontowice 2000, s. 112 i 177.