Cmentarz - Ligota: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(n)
 
(uzupełnienie)
Linia 1: Linia 1:
Cmentarz znajduje się naprzeciwko Bazyliki pw.św.Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach. Jest nierozerwalnie związany z historią bazyliki i klasztoru franciszkanów,którzy sprowadzili się do Katowic 22 grudnia 1902 roku. Jest największym ze wszystkich zabytkowych katowickich cmentarzy. Zajmuje obszar 5,5 ha. Jest najpiękniej usytuowany,gdyż z każdej strony emanuje cisza i spokój,przerywane raz po raz głuchymi uderzeniami kościelnych dzwonów odliczających mijające kwadranse.Teren pod budowę cmentarza przekazali nieodpłatnie sąsiadujący z sobą miejscowi rolnicy.
Cmentarz znajduje się naprzeciwko Bazyliki pw.św.Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach. Jest nierozerwalnie związany z historią bazyliki i klasztoru franciszkanów,którzy sprowadzili się do Katowic 22 grudnia 1902 roku. Jest największym ze wszystkich zabytkowych katowickich cmentarzy. Zajmuje obszar 5,5 ha. Jest najpiękniej usytuowany,gdyż z każdej strony emanuje cisza i spokój,przerywane raz po raz głuchymi uderzeniami kościelnych dzwonów odliczających mijające kwadranse.Teren pod budowę cmentarza przekazali nieodpłatnie sąsiadujący z sobą miejscowi rolnicy.Pierwsi bracia chowani byli na cmentarzu w 1911. Cmentarz poświęcił  23 stycznia 1914  ks.kanonik Jan Kapica z Tychów.Fundatorem i założycielem cmentarza był Nepomucen Wielebski,naczelnik gminy i urzędu okręgowego w Ligocie Pszczyńskiej oraz syndyk apostolski klasztoru franciszkanów za co odznaczono go Krzyżem Papieskim ,,Pro Eccelsia et Pontifice". Jest pochowany w pobliżu kaplicy cmentarnej.Niestety od czasu powstania cmentarza dwukrotnie paliła się cmentarna kaplica,gdzie były przechowywane księgi.Dlatego też nikt nie zna dokładnej liczby zmarłych,dla których to miejsce stało się przystanią wiecznego spoczynku po ziemskiej pielgrzymce.

Wersja z 18:33, 24 lis 2015

Cmentarz znajduje się naprzeciwko Bazyliki pw.św.Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach. Jest nierozerwalnie związany z historią bazyliki i klasztoru franciszkanów,którzy sprowadzili się do Katowic 22 grudnia 1902 roku. Jest największym ze wszystkich zabytkowych katowickich cmentarzy. Zajmuje obszar 5,5 ha. Jest najpiękniej usytuowany,gdyż z każdej strony emanuje cisza i spokój,przerywane raz po raz głuchymi uderzeniami kościelnych dzwonów odliczających mijające kwadranse.Teren pod budowę cmentarza przekazali nieodpłatnie sąsiadujący z sobą miejscowi rolnicy.Pierwsi bracia chowani byli na cmentarzu w 1911. Cmentarz poświęcił 23 stycznia 1914 ks.kanonik Jan Kapica z Tychów.Fundatorem i założycielem cmentarza był Nepomucen Wielebski,naczelnik gminy i urzędu okręgowego w Ligocie Pszczyńskiej oraz syndyk apostolski klasztoru franciszkanów za co odznaczono go Krzyżem Papieskim ,,Pro Eccelsia et Pontifice". Jest pochowany w pobliżu kaplicy cmentarnej.Niestety od czasu powstania cmentarza dwukrotnie paliła się cmentarna kaplica,gdzie były przechowywane księgi.Dlatego też nikt nie zna dokładnej liczby zmarłych,dla których to miejsce stało się przystanią wiecznego spoczynku po ziemskiej pielgrzymce.