Cmentarz - Leszczyny

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 21:35, 20 sie 2012 autorstwa Anna06 (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „== Cmentarz - Leszczyny == Stara leszczyńska nekropolia rozciąga się w cieniu ok. 30 lip drobnolistnych. Powstała wokół drewnianego kościoła pw. Trójcy Prz...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Cmentarz - Leszczyny

Stara leszczyńska nekropolia rozciąga się w cieniu ok. 30 lip drobnolistnych. Powstała wokół drewnianego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w 1981 roku przeniesionego do Palowic. Śladem po nim w 2006 roku stała się aranżacja architektoniczna przyziemia budowli z zachowanymi elementami posadzki z piaskowca.

Wzmianki o cmentarzu zachowały się w protokołach wizytacyjnych z XVII wieku. Pochówków dokonywano również w murowanej kruchcie kościoła. Tam znaleźli miejsce wiecznego spoczynku właściciele wsi; a później również proboszczowie i zamożniejsi mieszkańcy wsi. Tablicami nagrobnymi na cmentarzu - polskimi i niemieckimi - została spisana nie tylko historia miejscowości, ale także dzieje Górnego Śląska. Znajdują się tutaj m.in kwatery dziedziców Leszczyn, Heleny Laschowskiej i Konrada Bartelta; powstańca śląskiego Ludwika Groborza; żołnierza Adama Zająca. Ten ostatni zginął 1 września 1939 obok kaplicy pw. św. Jana Nepomucena.