Cmentarz - Koszęcin

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 21:25, 2 lis 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Koszęciński cmentarz otacza kościół pw. Trójcy Świętej. Wiek nekropolii jest szacowany na 400-450 lat. Pomimo tak długiej historii brak na nim miejsc pochówku pochodzących sprzed XIX wieku. Więcej natomiast danych jest na temat osób pochowanych w kościele, do których należą jego dobrodzieje oraz ci, którzy w szczególny sposób przyczynili się do upiększenia kościoła.

Cmentarz stał się miejscem spoczynku dla kilku księży związanych z Koszęcinem. Są to:

Do 1950 roku, czyli do erygowania parafii Świętego Krzyża, na koszęcińskim cmentarzu byli chowani mieszkańcy Strzebinia i okolicznych wiosek. Także do 1909 roku, w wydzielonym sektorze, byli grzebani koszęcińscy protestanci. Cmentarza nie ominęły również akty wandalizmu. Po zakończeniu II wojny światowej „wykuto” nagrobki z niemieckimi napisami, by w konsekwencji zniszczyć je w ogóle. Przed dewastacją uchroniły się jedynie groby ks. Dehnischa i Diettricha.

Obecna kaplica cmentarna oraz mur okalający cmentarz zostały zbudowane w 1880 roku z cegieł ufundowanych przez protestancką księżniczkę Adelajdę zu Hohenlohe-Ingenfingen. Na nekropolii nadal dokonywane są pochówki. W miejscach, gdzie istnieją groby od 20-30 lat chowani są kolejni zmarli.

Bibliografia

J. Myrcik, Zabytkowy kościół Świętej Trójcy w Koszęcinie, Koszęcin 2003, s. 22-25; tenże, Koszęcińskie kościoły i kapliczki, Tarnowskie Góry 1998; s. 30-31; www.trojca.com.pl.