Cmentarz - Góra

Z e-ncyklopedia

Przy kościele w Górze znajdował się mały cmentarz. W XVI i XVII wieku chowano na nim dziedziców a zarazem patronów kościoła. Po rekatolicyzacji, pochówków katolickich zaprzestano. Akta wizytacyjne z 1720 roku o cmentarzu nie wspominają, więc prawdopodobnie wówczas na nim nie grzebano. Istnieją domniemania, że od połowy XVIII znów na cmentarzu chowano protestantów. Do 1947 roku mieszkańcy Góry miejsce pochówku mieli na cmentarzu w Miedźnej. Po rozbudowie kościoła cmentarz powiększono, włączając w jego obszar parcelę darowaną przez Antoniego Liberę. Na cmentarzu znajduje się grób ks. Erwina Muchy oraz polskich żołnierzy, którzy zginęli w wyniku działań wojennych w 1939 roku.

W 1967 roku przykościelny cmentarz zamknięto. Odtąd ludzi grzebano na nowo powstałym cmentarzu komunalnym, nad którym obecnie pieczę sprawuje Gmina Miedźna. Wobec sprzeciwu władz państwowych ks. Mucha wraz z mieszkańcami czynili starania o umieszczenie na cmentarzu komunalnym krzyża. Ostatecznie, bez wiedzy urzędników, krzyż postawiono w nocy przed Uroczystością Wszystkich Świętych w 1980 roku.

W wyniku panującej na Śląsku epidemii cholery, w Górze w latach 1845-1846 zmarło 49 osób. Pochowano je na uboczu wsi, gdzie następnie postawiono kamienny krzyż. Obecnie znajduje się on na terenie Zawadki, przy ul. Długiej.

Bibliografia

Opracowanie własne, JM