Cmentarz - Bogucice

Z e-ncyklopedia
Kaplica na cmentarzu w Bogucicach
Cmen bogucice2.jpg
Cmen bogucice3.jpg
kwatera bonifratrów

Przy parafii bogucickiej znajdują się dwa cmentarze: parafialny i bonifraterski. Jest to najstarsza nekropolia Katowic przed 1873 roku, gdzie zachowane są nagrobki z XIX wieku, zespół nagrobków braci i ojców bonifratrów z przełomu XIX i XX wieku. Na cmentarzu stoi kaplica wybudowana w stylu neoromańskim w 1910 roku, według projektu Masweta Fromma, tego samego, który projektował kościół w Panewnikach; bonifraterska, klasyczna, wybudowana przed 1893 rokiem, oraz kaplica Ogrójca - neogotycka, budowana w latach 1894-1895, z fundacji J. Stanisławskiego i według projektu E. Kail.

Cmentarz parafialny rozciągający się za sanktuarium Matki Boskiej Boguckiej to najstarszy nie tylko w samych w Katowicach, ale i okolicy. Na jego głównej alejce stoi cmentarna kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, która kiedyś stanowiła kościółek pielgrzymkowy "na górce" pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Stoi w miejscu wcześniejszych drewnianych kościółków, gdzie w 1598 roku znajdował się słynący łaskami obraz Matki Boskiej Boguckiej. W krypcie kościółka, który teraz pełni rolę kaplicy cmentarnej i wokół niego, chowano okoliczną szlachtę, m.in pochowano tam Eleonorę Pelkową (+1741), dziedziczkę Dąbrówki Małej, Gasparusa Przetyńskiego (+1861) z Bytomia i Józefa de Garniera (+1767) z Kuźni Boguckiej.

Na tym cmentarzu spoczywa Zofia Koniarkowa, której imieniem nazwano jedną z katowickich ulic. Była wnuczką ostatniego polskiego sołtysa wsi Katowice, Kazimierza Skiby i babcią wiceprezydenta Katowic Józefa Kocurka. On sam został tutaj pochowany w 2011 roku. Spoczywa tu również powstaniec śląski Wincenty Wajda, którego imieniem nazwano katowicki plac (Plac Wajdy). W krypcie cmentarnej jest grób bogucickiego proboszcza, jednego z fundatorów obiektów klasztornych - szpitala i sierocińca – ks. Leopolda Markiefki.

Kwatera bonifratrów

Na starym cmentarzu jest wydzielony skrawek ziemi, ten niewielki obszar z kaplicą jest miejscem spoczynku kilkudziesięciu bonifratrów. W jednej z większych mogił na tym cmentarzyku spoczywają przeorzy, prowincjałowie i inni, którzy zmarli w latach 1877-1966. Proboszcz bogucicki, ktory sprowadził ich do parafii zaproponował prowincjałowi bonifratrów 26 morgów ziemi pod przyszły klasztor i szpital, którego budowę rozpoczęto w 1872 roku.

Groby duszpasterzy

Bibliografia

T. Falęcki, Cmentarze Katowic, Katowie 1997, s. 13-18.