Cmentarz - Ławki: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Leśny cmentarz==
Cmentarz jest położony w najbardziej oddalonej od centrum miasta Wesoła - dzielnicy Ławki, w środku lasu. Jest to cmentarz obozowy, gdzie grzebano zamordowanych i zmarłych jeńców, którzy przebywali w działających w czasie wojny obozach pracy w Wesołej i Ławkach. Na leśnym cmentarzu leży ich ponad trzystu, a może i więcej.


Cmentarz  jest położony w najbardziej oddalonej  od centrum miasta Wesoła - dzielnicy Ławki,  w środku lasu. Jest to cmentarz obozowy, gdzie grzebano zamordowanych  i  zmarłych jeńców, którzy przebywali  w działających w czasie wojny  obozach  pracy w Wesołej i Ławkach. Na leśnym cmentarzu leży ich ponad trzystu, a może i więcej.
Nowy cmentarz w dzielnicy Ławki powstał na jej południowych krańcach, pod lasem. Poświęcił go 1 listopada 1996 [[Zimoń Damian|abp Damian Zimoń]]. Cmentarz, tak jak i kościół w tej [[Parafia Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach|parafii]], zaprojektował [[Lisik Adam|prof. Adam Lisik]]. Na cmentarz prowadzi alejka wyznaczana przez stelle ze scenami [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]]. Aleję krzyżową kończy kaplica cmentarna. Na jej elewacji widnieje płaskorzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego wykonana przez artystę [[Brachmański Zygmunt|Zygmunta Brachmańskiego]]. W centrum cmentarza stoi ogromny, biały krzyż. Ta stosunkowo młoda nekropolia nie mieści w sobie tragedii zmarłych w obozie więźniów, lecz współcześnie odchodzących do wieczności parafian z tej dzielnicy.
 
==Bibliografia==
Nowy cmentarz w dzielnicy Ławki powstał na jej południowych krańcach, pod lasem. Poświęcony został 1 listopada 1996 przez [[Zimoń Damian|abpa Damiana Zimonia]]. Został on również, jak kościół w tej [[Parafia Ciała i Krwi Pańskiej w Ławkach|parafii]], zaprojektowany przez [[Lisik Adam|prof. Adama Lisika]]. Na cmentarz prowadzi alejka wyznaczana przez stelle ze scenami [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]]. Aleję krzyżową kończy kaplica cmentarna. Na jej elewacji widnieje płaskorzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego wykonana przez artystę [[Brachmański Zygmunt|Zygmunta Brachmańskiego]]. W centrum cmentarza stoi ogromny, biały krzyż. Ta stosunkowo młoda nekropolia nie mieści w sobie tragedii zmarłych w obozie więźniów, lecz współcześnie odchodzących do wieczności parafian z tej dzielnicy.
Opracowanie własne.
 
{{Cmentarz}}
 
[[Kategoria:Cmentarz - Ł|Ławki]]
[[Kategoria:Cmentarze|Ławki]]
[[Kategoria:Parafie - Ł|Ławki]]

Wersja z 23:49, 31 paź 2019

Cmentarz jest położony w najbardziej oddalonej od centrum miasta Wesoła - dzielnicy Ławki, w środku lasu. Jest to cmentarz obozowy, gdzie grzebano zamordowanych i zmarłych jeńców, którzy przebywali w działających w czasie wojny obozach pracy w Wesołej i Ławkach. Na leśnym cmentarzu leży ich ponad trzystu, a może i więcej.

Nowy cmentarz w dzielnicy Ławki powstał na jej południowych krańcach, pod lasem. Poświęcił go 1 listopada 1996 abp Damian Zimoń. Cmentarz, tak jak i kościół w tej parafii, zaprojektował prof. Adam Lisik. Na cmentarz prowadzi alejka wyznaczana przez stelle ze scenami Drogi Krzyżowej. Aleję krzyżową kończy kaplica cmentarna. Na jej elewacji widnieje płaskorzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego wykonana przez artystę Zygmunta Brachmańskiego. W centrum cmentarza stoi ogromny, biały krzyż. Ta stosunkowo młoda nekropolia nie mieści w sobie tragedii zmarłych w obozie więźniów, lecz współcześnie odchodzących do wieczności parafian z tej dzielnicy.

Bibliografia

Opracowanie własne.