Ciepły Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzył nową stronę „Józef Ciepły”)
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Józef Ciepły
Ciepły Józef ( 1911 - 1995)
 
Urodził sie 4 marca 1911 roku w Gliwicach Sośnicy. Po plebiscycie rodzina Ciepłych przeniosła sie do Mysłowic i tu kontynuował edukację. Najpierw Gimnazjum Klasyczne ( obecne I LO) , potem Szkoła Handlowa w Królewskiej Hucie ( Chorzów). W latach 1930-35 pracował w mysłowickim Urzędzie Pocztowym. 1 lipca 1935 roku podjął prace w w kopalni "Mysłowice", potem został przeniesiony do generalnej Dyrekcji Kopalń Wspólnoty Interesów w Katowicach. Pracował do 1939 roku, po zadeklarowaniu narodowości polskiej, został zwolniony z pracy. Z obawy przed aresztowaniem, jako członek nielegalnej organizacji narodowościowej, wyjechał na roboty do Niemiec. Po przebytej chorobie wrócił do Mysłowic i znowu związał sie z tajnymi organizacjami. Został aresztowany i osadzony w areszcie w Mysłowicach w 1942 roku, przeniesiony do Oświęcimia i Brzezinki gdzie przebywał do 1945 roku, do czasu ewakuacji obozu. Został przetransportowany do obozu w Mathausen, potem do obozu w  Ebensee w Alpach. Jesienią 1945 roku wrócił do Mysłowic. Ponownie został aresztowany w 1946 roku, przebywał najpierw  w Katowicach a potem we Wronkach. Po wyjściu z więzienia pracował w Katowickiej Spółdzielni Spożywców, został potem przeniesiony do Mysłowic. Przeszedł na emeryturę w 1974 roku , za długoletnią pracę  otrzymał 'Złotą Odznakę Handlu"
Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Mysłowic wspólnie z prof. Władysławem Pochmarą. Odznaczony został "Medalem Wojska", "Krzyżem Armii Krajowej", "Krzyżem Oświęcimskim" i "Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" .
Był zamiłowanym historykiem, człowiekiem niezwykłej skromności, przyjacielem swojego miasta. Doskonały organizator i popularyzator turystyki krajoznawczej w mieście, autor kilku książek, m.in "Herby i pieczęcie miasta Mysłowice", "Matka Boska Mysłowicka na tle wydarzeń historycznych"

Wersja z 17:00, 15 cze 2010

Ciepły Józef ( 1911 - 1995)

Urodził sie 4 marca 1911 roku w Gliwicach Sośnicy. Po plebiscycie rodzina Ciepłych przeniosła sie do Mysłowic i tu kontynuował edukację. Najpierw Gimnazjum Klasyczne ( obecne I LO) , potem Szkoła Handlowa w Królewskiej Hucie ( Chorzów). W latach 1930-35 pracował w mysłowickim Urzędzie Pocztowym. 1 lipca 1935 roku podjął prace w w kopalni "Mysłowice", potem został przeniesiony do generalnej Dyrekcji Kopalń Wspólnoty Interesów w Katowicach. Pracował do 1939 roku, po zadeklarowaniu narodowości polskiej, został zwolniony z pracy. Z obawy przed aresztowaniem, jako członek nielegalnej organizacji narodowościowej, wyjechał na roboty do Niemiec. Po przebytej chorobie wrócił do Mysłowic i znowu związał sie z tajnymi organizacjami. Został aresztowany i osadzony w areszcie w Mysłowicach w 1942 roku, przeniesiony do Oświęcimia i Brzezinki gdzie przebywał do 1945 roku, do czasu ewakuacji obozu. Został przetransportowany do obozu w Mathausen, potem do obozu w Ebensee w Alpach. Jesienią 1945 roku wrócił do Mysłowic. Ponownie został aresztowany w 1946 roku, przebywał najpierw w Katowicach a potem we Wronkach. Po wyjściu z więzienia pracował w Katowickiej Spółdzielni Spożywców, został potem przeniesiony do Mysłowic. Przeszedł na emeryturę w 1974 roku , za długoletnią pracę otrzymał 'Złotą Odznakę Handlu" Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Mysłowic wspólnie z prof. Władysławem Pochmarą. Odznaczony został "Medalem Wojska", "Krzyżem Armii Krajowej", "Krzyżem Oświęcimskim" i "Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski" . Był zamiłowanym historykiem, człowiekiem niezwykłej skromności, przyjacielem swojego miasta. Doskonały organizator i popularyzator turystyki krajoznawczej w mieście, autor kilku książek, m.in "Herby i pieczęcie miasta Mysłowice", "Matka Boska Mysłowicka na tle wydarzeń historycznych"