Brewe: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Brewe==
Jest to  urzędowe pismo papieskie o prostej , mniej uroczystej formie niż [[ bulla]],  zawierające dekrety, zarządzenia, nadania praw honorowych, przywilejów, odpustów,  dyspens dla pojedynczych osób lub kościołów. Ogłasza się je w Acta Apostolice Sedis. Brewe upowszechniły się po soborze w Konstancji, zwłaszcza za pontyfikatu Eugeniusza IV (1431-1447). Sporządzane były  w języku łacińskim, na pergaminie, od czasów Mikołaja V (1447-1455) pieczętowane są pierścieniem rybaka odciskanym początkowo w czerwonym lub zielonym laku, od 1878 roku używa  się tuszu w tych kolorach.  
Brewe -  jest to  urzędowe pismo papieskie o prostej , mniej uroczystej formie niż [[ bulla]] . Zawierające dekrety, zarządzenia , nadania praw honorowych, przywilejów, odpustów,  dyspens dla pojedynczych osób lub kościołów. (ogłasza się je w Acta Apostolice Sedis). Brewe upowszechniły się po Soborze Konstancjańskim, zwłaszcza za pontyfikatu Eugeniusza IV (1431-1447). Sporządzane były  w języku łacińskim, na pergaminie, od czasów Mikołaja V (1447-1455) pieczętowane są pierścieniem rybaka odciskanym początkowo w czerwonym lub zielonym laku, od 1878 roku używa  się tuszu w tych kolorach.  
 
Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię Papieża wraz z liczbą porządkową. Po imieniu papieża następuje uroczysty  zwrot ''Ad perpetuam rei memoriam'' (na  wieczną rzeczy pamiątkę) lub bardziej osobistych  ''Venerabilis Frater'' ( czcigodny brat).(Dalej zaczyna się już właściwy tekst) Kończą się  zaś słowami ''datum Romae, apud sanctum Petrum, sub Anulo Picatoris''. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie .
Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię Papieża wraz z liczbą porządkową. Po imieniu papieża następuje uroczysty  zwrot ''Ad perpetuam rei memoriam'' (na  wieczną rzeczy pamiątkę) lub bardziej osobistych  ''Venerabilis Frater'' ( czcigodny brat). Dalej zaczyna się już właściwy tekst. Kończą się  zaś słowami ''datum Romae, apud sanctum Petrum, sub Anulo Piscatoris''. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie.
W zależności od ważności pisma sygnuje je papież lub kardynał - sekretarz stanu, względnie kanclerz rzymskiego Kościoła. Od 1967 roku  sporządzaniem i wysyłaniem brewe w mniej istotnych sprawach zajmuje się specjalny urząd przy Papieskim Sekretariacie Stanu, zaś  w przypadku spraw większej wagi  zajmuje się tym  na zlecenie papieża (od 1973 roku ) Kancelaria Listów Apostolskich przy Sekretariacie Stanu.
 
W zależności od ważności pisma sygnuje je papież lub kardynał - sekretarz stanu, względnie kanclerz rzymskiego Kościoła. Od 1967 roku  sporządzaniem i wysyłaniem brewe w mniej istotnych sprawach zajmuje się specjalny urząd przy Papieskim Sekretariacie Stanu, zaś  w przypadku spraw większej rangi zajmuje się tym  na zlecenie papieża (od 1973 roku) Kancelaria Listów Apostolskich przy Sekretariacie Stanu.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
H. Rybczyński, Brewe (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, T. 2, pod red. F. Gryglewicza, Lublin 1978, s. 1064.
H. Rybczyński, Brewe (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, T. 2, pod red. F. Gryglewicza, Lublin 1978, s. 1064.


[[Kategoria: słownik historyczny]]
[[Kategoria:Słownik historyczny]]

Aktualna wersja na dzień 21:55, 21 wrz 2018

Jest to urzędowe pismo papieskie o prostej , mniej uroczystej formie niż bulla, zawierające dekrety, zarządzenia, nadania praw honorowych, przywilejów, odpustów, dyspens dla pojedynczych osób lub kościołów. Ogłasza się je w Acta Apostolice Sedis. Brewe upowszechniły się po soborze w Konstancji, zwłaszcza za pontyfikatu Eugeniusza IV (1431-1447). Sporządzane były w języku łacińskim, na pergaminie, od czasów Mikołaja V (1447-1455) pieczętowane są pierścieniem rybaka odciskanym początkowo w czerwonym lub zielonym laku, od 1878 roku używa się tuszu w tych kolorach.

Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię Papieża wraz z liczbą porządkową. Po imieniu papieża następuje uroczysty zwrot Ad perpetuam rei memoriam (na wieczną rzeczy pamiątkę) lub bardziej osobistych Venerabilis Frater ( czcigodny brat). Dalej zaczyna się już właściwy tekst. Kończą się zaś słowami datum Romae, apud sanctum Petrum, sub Anulo Piscatoris. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie.

W zależności od ważności pisma sygnuje je papież lub kardynał - sekretarz stanu, względnie kanclerz rzymskiego Kościoła. Od 1967 roku sporządzaniem i wysyłaniem brewe w mniej istotnych sprawach zajmuje się specjalny urząd przy Papieskim Sekretariacie Stanu, zaś w przypadku spraw większej rangi zajmuje się tym na zlecenie papieża (od 1973 roku) Kancelaria Listów Apostolskich przy Sekretariacie Stanu.

Bibliografia

H. Rybczyński, Brewe (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, T. 2, pod red. F. Gryglewicza, Lublin 1978, s. 1064.