Brewe: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Brewe==
Jest to  urzędowe pismo papieskie o prostej , mniej uroczystej formie niż [[ bulla]],  zawierające dekrety, zarządzenia, nadania praw honorowych, przywilejów, odpustów,  dyspens dla pojedynczych osób lub kościołów. Ogłasza się je w Acta Apostolice Sedis. Brewe upowszechniły się po soborze w Konstancji, zwłaszcza za pontyfikatu Eugeniusza IV (1431-1447). Sporządzane były  w języku łacińskim, na pergaminie, od czasów Mikołaja V (1447-1455) pieczętowane są pierścieniem rybaka odciskanym początkowo w czerwonym lub zielonym laku, od 1878 roku używa  się tuszu w tych kolorach.  
Brewe -  – jest to  urzędowe pismo papieskie o prostej , mniej uroczystej formie niż bulla. Zawierające dekrety, zarządzenia , nadania praw honorowych, przywilejów, odpustów,  dyspens dla pojedynczych osób lub kościołów. (ogłasza się je w Acta Apostolich Sedis). Brewe upowszechniły się po Soborze Konstancjańskim, zwłaszcza za pontyfikatu Eugeniusza IV (1431-1447). Sporządzane były  w języku łacińskim, na pergaminie, od czasów Mikołaja V (1447-1455) pieczętowane są pierścieniem rybaka odciskanym początkowo w czerwonym lub zielonym laku, od 1878 roku używa  się tuszu w tych kolorach.  
 
Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię Papieża wraz z liczbą porządkową. Po imieniu papieża następuje uroczysty  zwrot Ad perpetuam rei memoriam (na  wieczną rzeczy pamiątkę) lub bardziej osobistych  Venerabilis Frater( czcigodny brat). (Dalej zaczyna się już właściwy tekst) Kończą się  zaś słowami datum Romae, apud sanctum Petrum, sub Anulo Picatoris. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie .
Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię Papieża wraz z liczbą porządkową. Po imieniu papieża następuje uroczysty  zwrot ''Ad perpetuam rei memoriam'' (na  wieczną rzeczy pamiątkę) lub bardziej osobistych  ''Venerabilis Frater'' ( czcigodny brat). Dalej zaczyna się już właściwy tekst. Kończą się  zaś słowami ''datum Romae, apud sanctum Petrum, sub Anulo Piscatoris''. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie.
W zależności od ważności pisma sygnuje je papież lub kardynał - sekretarz stanu, względnie kanclerz rzymskiego Kościoła. Od 1967 roku  sporządzaniem i wysyłaniem brewe w mniej istotnych sprawach zajmuje się specjalny urząd przy Papieskim Sekretariacie Stanu, zaś  w przypadku spraw większej wagi  zajmuje się tym  na zlecenie papieża (od 1973 roku ) Kancelaria Listów Apostolskich przy Sekretariacie Stanu.
 
W zależności od ważności pisma sygnuje je papież lub kardynał - sekretarz stanu, względnie kanclerz rzymskiego Kościoła. Od 1967 roku  sporządzaniem i wysyłaniem brewe w mniej istotnych sprawach zajmuje się specjalny urząd przy Papieskim Sekretariacie Stanu, zaś  w przypadku spraw większej rangi zajmuje się tym  na zlecenie papieża (od 1973 roku) Kancelaria Listów Apostolskich przy Sekretariacie Stanu.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
H. Rybczyński, Brewe (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, T. 2, pod red. F. Gryglewicza, Lublin 1978, s. 1064.
H. Rybczyński, Brewe (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, T. 2, pod red. F. Gryglewicza, Lublin 1978, s. 1064.


[[Kategoria: słownik historyczny]]
[[Kategoria:Słownik historyczny]]

Aktualna wersja na dzień 22:55, 21 wrz 2018

Jest to urzędowe pismo papieskie o prostej , mniej uroczystej formie niż bulla, zawierające dekrety, zarządzenia, nadania praw honorowych, przywilejów, odpustów, dyspens dla pojedynczych osób lub kościołów. Ogłasza się je w Acta Apostolice Sedis. Brewe upowszechniły się po soborze w Konstancji, zwłaszcza za pontyfikatu Eugeniusza IV (1431-1447). Sporządzane były w języku łacińskim, na pergaminie, od czasów Mikołaja V (1447-1455) pieczętowane są pierścieniem rybaka odciskanym początkowo w czerwonym lub zielonym laku, od 1878 roku używa się tuszu w tych kolorach.

Brewe zaczyna się od tytułu, którego pierwszym elementem jest imię Papieża wraz z liczbą porządkową. Po imieniu papieża następuje uroczysty zwrot Ad perpetuam rei memoriam (na wieczną rzeczy pamiątkę) lub bardziej osobistych Venerabilis Frater ( czcigodny brat). Dalej zaczyna się już właściwy tekst. Kończą się zaś słowami datum Romae, apud sanctum Petrum, sub Anulo Piscatoris. W formie brewe wydawane są na ogół pisma apostolskie.

W zależności od ważności pisma sygnuje je papież lub kardynał - sekretarz stanu, względnie kanclerz rzymskiego Kościoła. Od 1967 roku sporządzaniem i wysyłaniem brewe w mniej istotnych sprawach zajmuje się specjalny urząd przy Papieskim Sekretariacie Stanu, zaś w przypadku spraw większej rangi zajmuje się tym na zlecenie papieża (od 1973 roku) Kancelaria Listów Apostolskich przy Sekretariacie Stanu.

Bibliografia

H. Rybczyński, Brewe (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, T. 2, pod red. F. Gryglewicza, Lublin 1978, s. 1064.