Bractwo Pielgrzymkowe Związku Górnośląskiego

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj
Góra św. Anny 2010
Katowice 2013
Ludźmierz 2013

Bractwo Pielgrzymkowe zostało założone 18 października 1997 podczas X Pielgrzymki Tatrzańskiej Związku Górnośląskiego. Miejscem jego powstania był pensjonat Sióstr Boromeuszek w Zakopanem. Do członków założycieli należało 13 osób i jako jedyna terenowa jednostka organizacyjna Związku Górnośląskiego powstało poza obszarem Górnego Śląska.

Przez lata pielgrzymowania członkowie stowarzyszenia odwiedzili ponad sto sanktuariów, w których czczone są obdarzone koronami papieskimi wizerunki Pana Jezusa, Matki Bożej i Świętych Pańskich. Najbardziej znane to: Jasna Góra, Licheń, Kalwaria Zebrzydowska, Zakopane-Krzeptówki, Kraków–Łagiewniki, Ludźmierz, Lewocza na Słowacji oraz Ostra Brama w Wilnie. Łącznie w latach 1997-2014 odbyło ponad dwieście pielgrzymek.

Jedną z form działalności jest pomoc przy remontach i rozbudowach pensjonatu Sióstr Boromeuszek w Zakopanem i domu zakonnego Księży Saletynów w Krasowach. Członkowie bardzo mocno angażują się w życie swoich macierzystych parafii. W Wesołej pomagają przy organizacji i prowadzeniu letnich półkolonii dla dzieci, w Krasowach sprawują opiekę nad Krzyżem Pożarowym i angażują się w festyn parafialny oraz akcje przy okazji większych świąt kościelnych, zaś w Kosztowach byli inicjatorami odrodzenia się idei rodzinnych festynów parafialnych.

Bractwo wspierało finansowo budowę bazyliki licheńskiej, dofinansowało zakup figury Matki Boskiej Fatimskiej dla parafii Krasowy, uroczystości koronacji w 1007 roku Matki Boskiej Saletyńskiej w Gdańsku-Sobieszewie oraz dokonało zakupu witraża do kaplicy Miłosierdzia Bożego w tej samej parafii.

Zgodnie z Deklaracją Związku Górnośląskiego Bractwo dba o kulturę i gwarę górnośląską. Przejawem tego były konkursy gwarowe dla dzieci, które zorganizowano wraz z kołami z regionu mysłowickiego. Od kilku lat regularnie zapewnia obsadę pocztu sztandarowego Związku, zaś po poświęceniu własnego sztandaru w 2012 roku, uczestniczy w każdym ważniejszym wydarzeniu organizowanym przez Związek. Promocja górnośląskiej kultury wykracza poza Śląsk. Bractwo współpracuje ściśle ze Związkiem Podhalan - oddział Oświęcim - oraz Górali Żywieckich.

Bractwo wydaje bezpłatny biuletyn informacyjny Pielgrzym i posiada stronę internetową.

Funkcję opiekunów duchownych pełnią księża ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów: ks. Mariusz Czachor, ks. Jerzy Makul, ks. Andrzej Szklarski. Obecnie tę funkcję sprawuje ks. Władysław Pasiut. W 2014 roku bractwo liczyło 169 członków, a w 2016 roku 196.

Bibliografia

Za: Jacek Pytel, Bractwo Pielgrzymkowe, Górnoślązak. Gazeta Związku Górnośląskiego, nr 2 (2014).