Bractwo Świętego Jakuba

Z e-ncyklopedia
Jakub Saint Ferne.jpg
Św. Jakub na portalu kościoła w Amiens

Ruch pielgrzymów na starożytnym szlaku do Santiago de Compostela znacznie zmalał w XVI wieku, w okresie reformacji. W następnych wiekach pielgrzymowanie utrudniały wojny napoleońskie. Drogi św. Jakuba uległy stopniowemu zapomnieniu. Ponowne ożywienie pielgrzymowania ruchu pątniczego do grobu św. Jakuba nastąpiło dzięki apelowi, który skierował papież Jan Paweł II podczas wizyty w Santiago w 1982 roku w tak zwanym Akcie Europejskim. W 1987 roku Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym i zachęciła władze regionów do odtworzenia dawnych szlaków pielgrzymkowych. W krótkim okresie do grobu św. Jakuba Apostoła wyruszyli pierwsi pielgrzymi z Francji.

W czerwcu 2004 roku przy parafii św. Jakuba w Jakubowie powstało świeckie stowarzyszenie - Bractwo św. Jakuba Apostoła. Skupiło ono w swoich szeregach katolików z okolicznych miast i miejscowości pragnących przywrócić ośrodkowi kościelnemu w Jakubowie dawną świetność oraz ożywić ruch pielgrzymkowy, tworząc pierwszy, polski odcinek szlaku pątniczego, który włączony by został do europejskiej sieci dróg pielgrzymkowych św. Jakuba. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Henryk Karaś. Bractwo św. Jakuba Apostoła z siedzibą w Jakubowie zostało sądownie zarejestrowane 12 czerwca 2008.

Cele bractwa:

  • Pomoc w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy, które niegdyś łączyło kraje, regiony, ludzi.
  • Wspieranie tradycji europejskich związanych z szerzeniem ruchu pielgrzymkowego pw. św. Jakuba Apostoła.
  • Włączenie Polaków w coraz powszechniejszy ruch osób świeckich z Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii i Czech wspierających ideę pielgrzymek związanych ze św. Jakubem.
  • Opieka i nadzór nad powstającymi z inicjatywy Bractwa szlakami św. Jakuba Apostoła w Polsce.

W skład władz stowarzyszenia wchodzą osoby świeckie, ale należeć do niego mogą także osoby duchowne. Członkowie bractwa dzielą się na zwyczajnych, wspierających i honorowych. Bractwo zwróciło się do Episkopatu Polski o formalne zatwierdzenie swojej działalności. Stowarzyszenie jest świeckie, zarejestrowane w sądzie, ma swój statut. Formalna akceptacja przez Episkopat Polski ułatwi duchownym wstępowanie w szeregi Bractwa. Do tej pory zapraszając jakiegoś kapłana Bractwo musiało za każdym razem prosić o zgodę biskupa miejsca.

Bractwo zainicjowało wytyczenie pierwszego w Polsce odcinka Camino de Santiago - Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba. W lipcu 2010 roku został otwarty odcinek Via Regia - Drogi pielgrzymkowej do Composteli łączącej Kraków z Piekarami Śląskimi.

  • Bractwo Św. Jakuba Apostoła Starszego w Szczyrku, zał. 29 listopada 2008 z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Andrzeja Loranca stało się filią Ogólnopolskiego Bractwa Św. Jakuba z siedzibą w Jakubowie. Na prośbę ks. Loranca, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy 12 kwietnia 2011 ustanowił stary kościół parafialny w Szczyrku, w którym znajduje się figura św. Jakuba, sanktuarium lokalnym w diecezji bielsko-żywieckiej. Filie bractwa istnieją także przy parafiach św. Jakuba w Więcławicach Starych koło Krakowa, Żabnie koło Poznania oraz w Ośnie Lubuskim.

Bibliografia

patrz:[1], Biuletyn: I Mazowiecka Konferencja Wspólnot Jakubowych, Warszawa, 4 listopada 2013 r.