Bijok Ernest

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 23:31, 2 kwi 2018 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Bijok Ernest (1915-1974), proboszcz w Brzeźcach

Urodził się 25 lutego 1915 w Katowicach w rodzinie Edmunda i Marty z d. Wiecha. Do szkoły powszechnej i Państwowego Gimnazjum Klasycznego uczęszczał w Katowicach. W czerwcu 1933 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1938 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w parafiach: NSPJ w Nakle Śląskim i MB Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych. 1 września 1938 został skierowany jako wikariusz do parafii św. Jana Nepomucena w Łagiewnikach Śląskich. Po wybuchu II wojny światowej i aresztowaniu miejscowego proboszcza ks. Pawła Puchera, ks. Bijok, od 1940 roku do końca okupacji hitlerowskiej, pełnił w Łagiewnikach funkcję substytuta. Po zakończeniu wojny powrócił tam do dawnych obowiązków wikariusza.

We wrześniu 1950 roku bp S. Adamski mianował go administratorem, a siedem lat później proboszczem w parafii MB Szkaplerznej w Brzeźcach. Od lipca 1964 roku był ponadto wicedziekanem dekanatu pszczyńskiego. Pełnił także różne funkcje ogólnodiecezjalne: był członkiem Komisji Liturgicznej, przewodniczącym Podkomisji ds. Muzyki Sakralnej, opiekunem organistów oraz członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Katowickiej. Zmarł 9 września 1974 w szpitalu w Pszczynie. Został pochowany w Brzeźcach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Ernesta Bijoka; Schematyzm 1947-1977; Myszor, Historia diecezji, s. 509.