Biblioteka przy parafii w Brynowie

Z e-ncyklopedia
Buch.jpg

Wieloletnim proboszczem w tutejszej parafii był ks. kanonik Adolf Kocurek (1918-2003). W latach jego pracy w parafii powstała biblioteka parafialna – zgromadzono pewną liczbę książek, uporządkowano i udostępniono. Niestety, nikt już nie potrafi więcej na ten temat powiedzieć, kiedy i kto się tym zajmował.

Wznowienie działalności biblioteki nastąpiło w roku 1991, z inicjatywy proboszcza ks. Eugeniusza Krasonia. Na księgozbiór złożyły się wcześniej zgromadzone książki, a także dzieła przekazane przez kanonika A. Kocurka, wówczas już emeryta z zastrzeżeniem - jak mówił: nie każda książka jest dla każdego. Kolekcja biblioteki została wzbogacona też darami parafian. Niewielkie kwoty przekazywane przez księdza proboszcza umożliwiły na uzupełnienie zbiorów nowymi książkami.

Księgozbiór biblioteki parafialnej został częściowo opracowany. W latach 1991-1997 wpisano do inwentarza 825 pozycji, powstał również kartkowy katalog alfabetyczny, pisany ręcznie na kartach formatu międzynarodowego. Zebrany księgozbiór został umieszczony w dwóch zamykanych szafach stojących w salce przy zakrystii, gdzie odbywało się udostępnianie książek. Biblioteka była czynna zawsze w niedziele, w godzinach: 10.00-11.00. Ze zbiorów korzystało kilkadziesiąt osób, głównie starszych i młodzież przystępująca się do bierzmowania poszukująca wiadomości o wybieranych patronach czy przygotowujący się do lekcji religii. Niestety, liczba czytelników stale się zmniejszała.

Na podstawie inwentarza można opisać kolekcję. Powstała ona w większości z darów, jest więc bardzo różnorodna. Zgromadzone książki wydane są przeważnie w okresie powojennym, nieliczne są starsze, wydane w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Najstarsze są tomy Żywotów świętych ks. Piotra Skargi opublikowane w Krakowie w 1881 roku. Są tu dzieła filozofów, opracowania z zakresu etyki, psychologii i wychowania Zgromadzono dzieła poświęcone historii Kościoła, biblistyki, śpiewniki kościelne, słownik. Liczne są pisma świętych, dzieła hagiograficzne i ascetyczne, Nie mogło zabraknąć też prac poświęconych modlitwie, liturgii i sakramentom.

W bibliotece znalazły się również pisma papieża Jana Pawła II, a także przygotowane przez Niego i Jego poprzedników encykliki. Są prace przedstawicieli Kościoła polskiego, m.in. prymasa Augusta Hlonda, prymasa Stefana Wyszyńskiego, bpa Alfonsa Nossola. Zgromadzono też publikacje brata Rogera z Taizé, Matki Teresy z Kalkuty, kardynała Miroslava Vlka, Chiary Lubich. W bibliotece parafialnej znaleźć można również popularne prace religijne a także edycje poezji religijnej wydane przez Księgarnię św. Jacka.

Największa jednak część zbiorów stanowią wydania literatury pięknej, zarówno polskiej jak i obcej. Niektóre z dzieł znajdują się nawet w dwóch lub trzech wydaniach czy egzemplarzach. Znajdą się tu również książki dla młodszych czytelników m.in: Kornela Makuszyńskiego, Edmunda Niziurskiego, Haliny Rudnickiej. Na półki biblioteki trafiają również numery gazetki parafialnej Parafia u Jezusa i Maryi wydawanej od 1994 roku. Wszystkie numery z poprzednich lat są oprawione, obecnie to już dziesięć tomów. Gazetka jest bogatym źródłem wiedzy i parafii i mieszkających tu ludziach.

Prowadzeniem i organizacją biblioteki zajęła się jedna z parafianek, absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, Weronika Pawłowicz wraz z koleżanką Katarzyną Manią. Niestety, kłopoty rodzinne jednej z nich i wyprowadzenie się drugiej, spowodowały w 1997 roku zawieszenie działalności biblioteki. Część zbiorów pozostała nadal nieopracowana, książek jeszcze przybyło z darów i w tej chwili nie mieszczą się już niemal w przeznaczonych na bibliotekę szafach. W chwili obecnej ks. proboszcz Jarosław Paszkot rozważa wznowienie pracy biblioteki.

Bibliografia

W. Pawłowicz, Biblioteka Parafialna przy parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie, [w:] "Fides. Biuletyn Bibliotek Kościelnych" 2013, nr 2 [w druku].