Biblioteka Śląska w Katowicach

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 21:01, 27 maj 2010 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (nowe)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Biblioteka slaska.jpg

Biblioteka Śląska powstała na przełomie roku 1922 i 1923. Początkowo była nazwana Biblioteką Sejmu Śląskiego. Była to pierwsza tego typu instytucja w regionie. W latach trzydziestych stała się biblioteką publiczną o charakterze naukowym. Biblioteka Sejmu Śląskiego była wtedy również ośrodkiem krzewienia kultury. W pierwszych latach istnienia placówka ta posiadała ok. 1000 woluminów. Obecnie jej zbiory liczą ok. 1,8 mln woluminów, w skład których, oprócz książek, wchodzą: materiały rękopiśmienne, materiały kartograficzne, materiały ikonograficzne, dokumenty audiowizualne, dokumenty życia społecznego i elektroniczne nośniki informacji.

W 1934 roku przeniesiono Bibliotekę do gmachu przy ul. Francuskiej, a dwa lata później zmieniono nazwę na Śląską Bibliotekę Publiczną im. Józefa Piłsudskiego. W 1952 roku zyskała obecną nazwę i status naukowej. W latach osiemdziesiątych budynek poniósł wiele szkód w wyniku działalności górniczej. Dlatego też w 1989 r. wybrano projekt nowej budowli. W 1991 roku położono kamień węgielny pod fundamenty na placu Rady Europy. W tym roku powstał także Społeczny Komitet Pomocy Bibliotece Śląskiej, który zbierał fundusze na budowę. Siedem lat później, 24 października 1998, nowa siedziba Biblioteki Śląskiej została oddana do użytku. Gmach ten jest nowoczesny i nie odbiega od światowych standardów.

Biblioteka Śląska wchodzi w skład bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny (podstawowy zbiór publikowanych i rękopiśmiennych dokumentów bibliotecznych wytworzonych przez Polaków lub Polski dotyczących, przechowywanych w księgozbiorach polskich, oraz dokumentacji o polonikach przechowywanych w zbiorach zagranicznych). Kolekcja Biblioteki podlega ścisłej ochronie, dlatego część z niej jest dostępna tylko w czytelni, przy czym większość starodruków można przeglądać w postaci mikrofilmów.

Obecnym dyrektorem Biblioteki Śląskiej jest prof. Zw. dr hab. Jan Malicki. Aktualny katalog Biblioteki Śląskiej jest dostępny na stronie internetowej: http://opacwww.bs.katowice.pl/cgi-bin/wspd_cgi.sh/WService=wsbroker1/wo_log.w?ln=bspl Każdy czytelnik ma przydzielony numer i konto, po zalogowaniu na które może wybierać pozycje z katalogu.

Bibliografia