Basista Władysław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
==Basista Władysław (1928-), wykładowca akademicki==
==Basista Władysław (1928-), wykładowca akademicki==
[[Plik:Basista Wladyslaw.jpg|left|150px|thumb]]
[[Plik:Basista Wladyslaw.jpg|left|150px|thumb]]
Urodził się 14 lutego 1928 w Niedobczycach. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i uczęszczał na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego]], gdzie uzyskał stopień magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954 w [[Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|Piekarach Śląskich]] z rąk biskupa częstochowskiego [[Goliński Zdzisław|Zdzisława Golińskiego]]. Po święceniach podjął studia homiletyczne w Warszawie oraz fonetyczne w Instytucie Fonetycznym w Katowicach pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Wilczewskiego. Ponadto, w 1964 roku, uzyskał stopień magistra  pedagogiki oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1956-1962 był prokuratorem, czyli dyrektorem ds. administracyjno-gospodarczych, w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Był wykładowcą w Śląskim Seminarium Duchownym oraz  [[Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Panewnikach|Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach]]. Był uczestnikiem Międzynarodowych Konferencji Logopedów w Wiedniu (1965) i Paryżu (1968). Od 1979 roku kierował Poradnią Logopedyczną w Katowicach przy ul. Poniatowskiego. Był członkiem Komisji [[Konferencja Episkopatu Polski|Episkopatu Polski]] ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Sekcja Kaznodziejska, gdzie opracowywał ogólnopolskie programy kaznodziejskie, publikując również w specjalistycznych czasopismach kaznodziejskich. Za swoje zasługi dla Kościoła został, w 1995 roku, Kanonikiem Honorowym [[Kapituła Katedralna w Katowicach|Kapituły Metropolitalnej w Katowicach]], a w grudniu 2004 roku [[Jan Paweł II|papież Jan Paweł II]] mianował go prałatem. W 2005 roku został Kapelanem Jego Świątobliwości. Obecnie jest zaangażowany w duszpasterstwie mniejszości niemieckiej dla Wielkich Katowic. Konsekwencją tego jest także zaangażowanie w wymianę młodzieży polskiej i niemieckiej w celu pojednania i współpracy. Jest aktywny jako rekolekcjonista w Polsce i poza jej granicami (Szwajcaria, Austria, Niemcy). W 2000 roku głosił m.in. rekolekcje dla kapłanów w Kolegium Polskim w Rzymie. W 2018 roku otrzymał Złota Odznake Honorowa za zaslugi dla Wojewodztwa  dla  Obecnie mieszka w Katowicach pomagając w pracy duszpasterskiej przy [[Parafia św. Józefa w Załężu|parafii św. Józefa w Załężu]].     
Urodził się 14 lutego 1928 w Niedobczycach. Po maturze wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i uczęszczał na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego]], gdzie uzyskał stopień magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954 w [[Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|Piekarach Śląskich]] z rąk biskupa częstochowskiego [[Goliński Zdzisław|Zdzisława Golińskiego]]. Po święceniach podjął studia homiletyczne w Warszawie oraz fonetyczne w Instytucie Fonetycznym w Katowicach pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Wilczewskiego. Ponadto, w 1964 roku, uzyskał stopień magistra  pedagogiki oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1956-1962 był prokuratorem, czyli dyrektorem ds. administracyjno-gospodarczych, w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Był wykładowcą w Śląskim Seminarium Duchownym oraz  [[Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów w Panewnikach|Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach]]. Był uczestnikiem Międzynarodowych Konferencji Logopedów w Wiedniu (1965) i Paryżu (1968). Od 1979 roku kierował Poradnią Logopedyczną w Katowicach przy ul. Poniatowskiego. Był członkiem Komisji [[Konferencja Episkopatu Polski|Episkopatu Polski]] ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Sekcja Kaznodziejska, gdzie opracowywał ogólnopolskie programy kaznodziejskie, publikując również w specjalistycznych czasopismach kaznodziejskich. Za swoje zasługi dla Kościoła został, w 1995 roku, Kanonikiem Honorowym [[Kapituła Katedralna w Katowicach|Kapituły Metropolitalnej w Katowicach]], a w grudniu 2004 roku [[Jan Paweł II|papież Jan Paweł II]] mianował go prałatem. W 2005 roku został Kapelanem Jego Świątobliwości. Obecnie jest zaangażowany w duszpasterstwie mniejszości niemieckiej dla Wielkich Katowic. Konsekwencją tego jest także zaangażowanie w wymianę młodzieży polskiej i niemieckiej w celu pojednania i współpracy. Jest aktywny jako rekolekcjonista w Polsce i poza jej granicami (Szwajcaria, Austria, Niemcy). W 2000 roku głosił m.in. rekolekcje dla kapłanów w Kolegium Polskim w Rzymie. W 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego przyznaną przez radnych sejmiku Śląskiego. Obecnie mieszka w Katowicach pomagając w pracy duszpasterskiej przy [[Parafia św. Józefa w Załężu|parafii św. Józefa w Załężu]].     


Patrz: [[Basista Władysław - bibliografia|bibliografia podmiotowa]]
Patrz: [[Basista Władysław - bibliografia|bibliografia podmiotowa]]
==Bibliografia==
==Bibliografia==
Wspomnienia ks. W. Basisty - [https://www.youtube.com/watch?v=JQSOhD-mwkc] (dostęp: 11.07.2016)
Wspomnienia ks. W. Basisty - [https://www.youtube.com/watch?v=JQSOhD-mwkc] (dostęp: 11.07.2016); Go
{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - B]]
[[Kategoria:Biografie - B]]
[[Kategoria:Naukowcy]]
[[Kategoria:Naukowcy]]
[[Kategoria:Homiletyka]]
[[Kategoria:Homiletyka]]

Wersja z 13:44, 4 kwi 2018

Basista Władysław (1928-), wykładowca akademicki

Basista Wladyslaw.jpg

Urodził się 14 lutego 1928 w Niedobczycach. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i uczęszczał na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie uzyskał stopień magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1954 w Piekarach Śląskich z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Po święceniach podjął studia homiletyczne w Warszawie oraz fonetyczne w Instytucie Fonetycznym w Katowicach pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Wilczewskiego. Ponadto, w 1964 roku, uzyskał stopień magistra pedagogiki oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1956-1962 był prokuratorem, czyli dyrektorem ds. administracyjno-gospodarczych, w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Był wykładowcą w Śląskim Seminarium Duchownym oraz Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Panewnikach. Był uczestnikiem Międzynarodowych Konferencji Logopedów w Wiedniu (1965) i Paryżu (1968). Od 1979 roku kierował Poradnią Logopedyczną w Katowicach przy ul. Poniatowskiego. Był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ogólnego, Sekcja Kaznodziejska, gdzie opracowywał ogólnopolskie programy kaznodziejskie, publikując również w specjalistycznych czasopismach kaznodziejskich. Za swoje zasługi dla Kościoła został, w 1995 roku, Kanonikiem Honorowym Kapituły Metropolitalnej w Katowicach, a w grudniu 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go prałatem. W 2005 roku został Kapelanem Jego Świątobliwości. Obecnie jest zaangażowany w duszpasterstwie mniejszości niemieckiej dla Wielkich Katowic. Konsekwencją tego jest także zaangażowanie w wymianę młodzieży polskiej i niemieckiej w celu pojednania i współpracy. Jest aktywny jako rekolekcjonista w Polsce i poza jej granicami (Szwajcaria, Austria, Niemcy). W 2000 roku głosił m.in. rekolekcje dla kapłanów w Kolegium Polskim w Rzymie. W 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego przyznaną przez radnych sejmiku Śląskiego. Obecnie mieszka w Katowicach pomagając w pracy duszpasterskiej przy parafii św. Józefa w Załężu.

Patrz: bibliografia podmiotowa

Bibliografia

Wspomnienia ks. W. Basisty - [1] (dostęp: 11.07.2016); Go