Bałchan Anna

Z e-ncyklopedia

S. Anna Bałchan SMI (1965-)

Urodziła się 24 listopada 1965. Z zawodu jest mechanikiem obróbki skrawaniem. Nigdy nie pracowała w zawodzie. Ukończywszy szkołę średnią, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Skończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Napisała pracę badawczą o doświadczeniu Boga u osób uzależnionych. Pracowała jako katechetka, wykorzystując swój talent muzyczny w działalności duszpasterskiej. Trzy lata pracowała w Domu Aniołów Stróżów przy Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Dzieciom jako streetworker i wychowawca. Spotkała się tam z problemem dzieci ulicy i kobietami prostytuującymi się. We wspólnocie „Dobrego Pasterza” uczyła się, jak pracować z osobami uzależnionymi.

W 1998 roku ówczesny prezydent Katowic Henryk Dziewior poprosił przełożoną Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Katowicach o pomoc dla kobiet zagrożonych prostytucją. Do zajęcia się tym problemem oddelegowano s. Annę Bałchan. Rozpoczęła tę społeczną działalność w 1999 roku i prowadzi ją do dziś na szeroką skalę. Od 2001 roku Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej założyło Stowarzyszenie im. Marii Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom. Prezesem stowarzyszenia została s. Anna Bałchan. Jej działalność polegała głównie na informowaniu kobiet na ulicy o stowarzyszeniu, oferując pomoc i proponując alternatywne rozwiązania. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach.

W 2010 roku stowarzyszenie zmieniło nazwę na Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej. Celem działalności stała się pomoc kobietom i dzieciom zagrożonym przemocą seksualną, psychiczną i fizyczną, ofiarom handlu, ofiarom prostytucji i ich rodzinom. Obecnie s. Anna Bałchan jest terapeutką i konsultantem stowarzyszenia. Dzięki jej działalności wiele kobiet skończyło z prostytucją, a osoby uwikłane w alkoholizm, mające problemy wychowawcze czy syndrom poaborcyjny znajdowały odpowiednią pomoc. Stowarzyszenie otwarło dom, w którym kobiety doświadczone przemocą mają zapewnioną kompleksową opiekę. Siostry organizują także kursy zawodowe i współpracują z doradcami. Stowarzyszenie prowadzi również działalność profilaktyczną przeciwdziałającą handlowi ludźmi, a także organizuje spotkania z młodzieżą w szkołach, gdzie porusza się problemy seks-biznesu czy przemocy.

W 2008 roku s. Anna Bałchan została laureatką Nagrody Totus za "Promocję człowieka i pracę charytatywno-wychowawczą". W tym samym roku otrzymała także nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera za „inicjatywy duszpasterskie”. Od marca 2015 roku w kilku miejscach Katowic wyemitowano film „Nikczemny – handlarz dusz”, opowiadający o problemie handlu ludźmi oraz seksprzemysłu na świecie. Po każdym takim seansie następuje spotkanie z s. Anną Bałchan i konferencja traktująca o problemach poruszanych w filmie.

Bibliografia

Kobieta nie jest grzechem. Z siostrą Anną Bałchan SMI o problemie prostytucji (i nie tylko) rozmawia Katarzyna Wiśniewska, wyd. Znak, Kraków 2007. [1]; [2]; [3]; [4]