Bł. Karolina Kózkówna

Z e-ncyklopedia

Błogosławiona Karolina Kózka, dziewica i męczennica, urodziła się w 2 sierpnia 1898 r. we wsi Wał – Ruda (powiat Brzeski, diecezja Tarnowska). Była czwartym dzieckiem i miała dziesięciorga rodzeństwa. Wychowywała się w biednej, ale pobożnej rodzinie chłopskiej. Jej rodzicami byli Jana Kózka i Maria z domu Borzęcka. Chrzest otrzymała w parafialnym kościele w Radłowie kilka dni po urodzeniu. Dorastała w klimacie żywej wiary przez praktykowanie pacierza i codziennej modlitwy przy posiłkach. Odprawiał również nabożeństwa okresowe (Gorzkie Żale czy śpiewanie kolęd). Kiedy tylko mogła uczestniczyła w Eucharystii i przystępowała do sakramentów oraz codziennie śpiewała z rodziną Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie. Nieustannie towarzyszył jej różaniec na którym się modliła. Po rodzicach odziedziczyła pobożność i siłę charakteru. Karolina uczęszczała do ludowej szkoły podstawowej w latach 1906 – 1912. Osiągała dobre wyniki w nauce, mając przy tym opinie obowiązkowej, pomocnej i pracowitej. Matce pomagała w zajęciach domowych i na roli. W 1907 r. przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej w Radłowie. Siedem lat później w 1914 r. przyjęła sakrament bierzmowania w nowo powstałym kościele w Zabawie z rąk Leona Wałęgi, ówczesnego biskupa tarnowskiego. Błogosławiona udzielała się w parafii, szczególnie działała w Apostolstwie Modlitwy i w Żywym Różańcu. Franciszek Borzęcki – wujek Karoliny – miał duży wpływ na jej duchowe wychowanie, dzięki zaangażowaniu i działalności na płaszczyźnie religijnej.

Zginęła na początku pierwszej wojny światowej z rąk rosyjskiego żołnierza niedaleko miejsca zamieszkania 18 listopada 1914 r. Została zamordowana broniąc swojej czystości. Jej zmasakrowane ciało znaleziono po kilku dniach w pobliskim lesie. W 1917 r. na skutek oznak lokalnego kultu przeniesiono jej szczątki do grobowca przy kościele w Zabawie. Beatyfikacji Karoliny dokonał papież Jan Paweł II, 10 czerwca 1987 roku w czasie wizyty w Tarnowie.

Bł. Karolina Kózkówna patronuje Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży (KSM) i Ruchowi Czystych Serc. Jej liturgiczne wspomnienie przypada na 18 listopada, w dniu jej śmierci. W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręce.

Parafie w archidiecezji katowickiej pod wezwaniem bł. Karoliny

Bibliografia

H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, t. 3, Kraków 2005, s. 438; http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-18a.php3 [odczyt: 9 grudzień 2014].