Bł. Antoine-Frédéric Ozanam: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
mNie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 4 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
[[Plik:Ozanam fryderyk.jpg|left|200px|thumb]]
[[Plik:Ozanam fryderyk.jpg|left|200px|thumb]]
Urodził się 23 kwietnia 1813 w Mediolanie. Francuski historyk literatury i filozofii,  
Urodził się 23 kwietnia 1813 w Mediolanie. Francuski historyk literatury i filozofii,  
publicysta, profesor Sorbony od 1843 roku. Współzałożyciel czasopisma  „Ere Nouvelle” (1848 r.). Uważał, że należy poprawić warunki życiowe w kraju przez likwidację ubóstwa  
publicysta, profesor Sorbony od 1843 roku. Współzałożyciel czasopisma  '' Ere Nouvelle '' (1848). Uważał, że należy poprawić warunki życiowe w kraju przez likwidację ubóstwa  
nie tylko w wymiarze materialnym, ale też duchowym i obyczajowym. Dlatego widział konieczność zmiany ustawodawstwa państwowego, które miało regulować kwestie pracy i ubezpieczeń społecznych. Jako osoba głęboko religijna  pragnął zmian we francuskim kościele, który był zbyt oddalony od ludzi. Na jego religijność miała wpływ postać św. Franciszka. W swej religijności dostrzegał konieczność praktycznego zastosowania wskazań Ewangelii.   
nie tylko w wymiarze materialnym, ale też duchowym i obyczajowym. Dlatego widział konieczność zmiany ustawodawstwa państwowego, które miało regulować kwestie pracy i ubezpieczeń społecznych. Jako osoba głęboko religijna  pragnął zmian we francuskim kościele, który był zbyt oddalony od ludzi. Na jego religijność miała wpływ postać [[Św. Franciszek z Asyżu|św. Franciszka]]. W swej religijności dostrzegał konieczność praktycznego zastosowania wskazań Ewangelii.   


Wraz z grupą przyjaciół 23 kwietnia 1833 założył „Konferencję Miłości”, która przekształciła się w [[Konferencje św. Wincentego  à Paulo| Konferencję św. Wincentego  à Paulo]]. Celem Konferencji stało się pójście do ubogich w duchu służby i dzielenia się, poszukiwanie życia duchowego, refleksja społeczna i konkretne zaangażowanie. Współcześnie jest to jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie. Zmarł 8 września 1853. Beatyfikowany w 1997 roku.  
Wraz z grupą przyjaciół 23 kwietnia 1833 założył '' Konferencję Miłości'', która przekształciła się w [[Konferencje św. Wincentego  à Paulo| Konferencję św. Wincentego  à Paulo]]. Celem Konferencji stało się pójście do ubogich w duchu służby i dzielenia się, poszukiwanie życia duchowego, refleksja społeczna i konkretne zaangażowanie. Współcześnie jest to jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie. Zmarł 8 września 1853. Beatyfikowany 22 sierpnia 1997 przez [[Jan Paweł II|papieża Jana Pawła II]].


Główne prace: Réflexions sur la doctrine de Saint-Simon (1831), Dante et la philosophie catholique au treizieme siècle (1847), La civilisation chrétienne chez les Francs (1849), Un pèlerinage au pays du Cid (1852).
*Wspomnienie liturgiczne przypada 8 września.
 
'''Główne prace''':  
*'' Réflexions sur la doctrine de Saint-Simon '' (1831)  
*'' Dante et la philosophie catholique au treizieme siècle '' (1847)  
*'' La civilisation chrétienne chez les Francs '' (1849)  
*'' Un pèlerinage au pays du Cid '' (1852)


==Bibliografia==
==Bibliografia==
K. Morawski, Fryderyk Ozanam, Warszawa 1955; Stowarzyszenie św. Wincentego a Paulo, red. S. Wypych, Kraków brw.  
K. Morawski, Fryderyk Ozanam, Warszawa 1955; Stowarzyszenie św. Wincentego a' Paulo, red. S. Wypych, Kraków brw.  
{{Święty}}
{{Święty}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Sanctus - O|O]]
[[Kategoria:Sanctus - O|O]]
[[Kategoria:Biografie - O|Oza]]

Aktualna wersja na dzień 13:33, 7 wrz 2019

Bł. Antoine-Frédéric Ozanam (1813-1853), francuski historyk literatury i filozofii

Ozanam fryderyk.jpg

Urodził się 23 kwietnia 1813 w Mediolanie. Francuski historyk literatury i filozofii, publicysta, profesor Sorbony od 1843 roku. Współzałożyciel czasopisma Ere Nouvelle (1848). Uważał, że należy poprawić warunki życiowe w kraju przez likwidację ubóstwa nie tylko w wymiarze materialnym, ale też duchowym i obyczajowym. Dlatego widział konieczność zmiany ustawodawstwa państwowego, które miało regulować kwestie pracy i ubezpieczeń społecznych. Jako osoba głęboko religijna pragnął zmian we francuskim kościele, który był zbyt oddalony od ludzi. Na jego religijność miała wpływ postać św. Franciszka. W swej religijności dostrzegał konieczność praktycznego zastosowania wskazań Ewangelii.

Wraz z grupą przyjaciół 23 kwietnia 1833 założył Konferencję Miłości, która przekształciła się w Konferencję św. Wincentego à Paulo. Celem Konferencji stało się pójście do ubogich w duchu służby i dzielenia się, poszukiwanie życia duchowego, refleksja społeczna i konkretne zaangażowanie. Współcześnie jest to jedna z największych organizacji charytatywnych na świecie. Zmarł 8 września 1853. Beatyfikowany 22 sierpnia 1997 przez papieża Jana Pawła II.

  • Wspomnienie liturgiczne przypada 8 września.

Główne prace:

  • Réflexions sur la doctrine de Saint-Simon (1831)
  • Dante et la philosophie catholique au treizieme siècle (1847)
  • La civilisation chrétienne chez les Francs (1849)
  • Un pèlerinage au pays du Cid (1852)

Bibliografia

K. Morawski, Fryderyk Ozanam, Warszawa 1955; Stowarzyszenie św. Wincentego a' Paulo, red. S. Wypych, Kraków brw.