Święto Miłosierdzia Bożego: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
Święto Bożego Miłosierdzia w Kościele katolickim świętowane jest w drugą Niedzielę Wielkanocną. Święto to ustanowił papież [[Jan Paweł II]] dnia 30 kwietnia 2000. Święto to jest ściśle związane z Objawieniami, jakie miała [[św. Faustyna Kowalska|s.  Faustyna Kowalskiej]].  Jej to Jezus Chrystus wyjawił  pragnienie ustanowienia tego święta w 1931 w Płocku.  
Święto Bożego Miłosierdzia w Kościele katolickim świętowane jest w drugą Niedzielę Wielkanocną. Święto to ustanowił papież [[Jan Paweł II]] dnia 30 kwietnia 2000. Święto to jest ściśle związane z Objawieniami, jakie miała [[św. Faustyna Kowalska|s.  Faustyna Kowalskiej]].  Jej to Jezus Chrystus wyjawił  pragnienie ustanowienia tego święta w 1931 roku w Płocku.  


Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Bożego Miłosierdzia ma głęboki sens teologiczny. Wskazuje on na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy Zmartwychwstaniem Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa, a Miłosierdziem Boga. Święto to jest dniem szczególnego uwielbienia Boga, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Przekazicielka kultu Miłosierdzia Bożego-święta Faustyna Kowalska w dzienniczku zanotowała słowa Jezusa: ”W dniu tym otwarte są wnętrza Miłosierdzia Mojego, wylewam całe zdroje łask na te dusze, które zbliżą się do źródła Miłosierdzia Mojego; (…) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby jej grzechy były jak szkarłat (Dz 699). Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Jeśli nie uwielbią Miłosierdzia Mojego zginą na wieki (Dz 965). Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopóki nie zwróci się z ufnością do Miłosierdzia Mojego , dlatego pierwsza Niedziela po Wielkanocy ma być Świętem Miłosierdzia , a kapłani mają w tym dniu mówić duszom o wielkim Miłosierdziu Moim(Dz 570). I dalej „Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym Miłosierdziu Moim, o litości, jaką mam w sercu Swoim. Jezus obiecał szczególne błogosławieństwo dla tych kapłanów, którzy będą rozgłaszać kult Miłosierdzia Bożego.”Kto w dniu tym przystąpi do źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz 300).
Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Bożego Miłosierdzia ma głęboki sens teologiczny. Wskazuje on na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy Zmartwychwstaniem Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa, a Miłosierdziem Boga. Święto to jest dniem szczególnego uwielbienia Boga, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Przekazicielka kultu Miłosierdzia Bożego-[[Św. Faustyna Kowalska|święta Faustyna Kowalska]] w dzienniczku zanotowała słowa Jezusa: ”W dniu tym otwarte są wnętrza Miłosierdzia Mojego, wylewam całe zdroje łask na te dusze, które zbliżą się do źródła Miłosierdzia Mojego; (…) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby jej grzechy były jak szkarłat (Dz 699). Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Jeśli nie uwielbią Miłosierdzia Mojego zginą na wieki (Dz 965). Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopóki nie zwróci się z ufnością do Miłosierdzia Mojego, dlatego pierwsza Niedziela po Wielkanocy ma być Świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w tym dniu mówić duszom o wielkim Miłosierdziu Moim (Dz 570). I dalej: „Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym Miłosierdziu Moim, o litości, jaką mam w sercu Swoim. Jezus obiecał szczególne błogosławieństwo dla tych kapłanów, którzy będą rozgłaszać kult Miłosierdzia Bożego. ”Kto w dniu tym przystąpi do źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar" (Dz 300).


==Kościoły i kaplice pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w archidiecezji katowickiej==
==Kościoły i kaplice pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w archidiecezji katowickiej==

Wersja z 04:51, 22 sty 2010

Święto Bożego Miłosierdzia w Kościele katolickim świętowane jest w drugą Niedzielę Wielkanocną. Święto to ustanowił papież Jan Paweł II dnia 30 kwietnia 2000. Święto to jest ściśle związane z Objawieniami, jakie miała s. Faustyna Kowalskiej. Jej to Jezus Chrystus wyjawił pragnienie ustanowienia tego święta w 1931 roku w Płocku.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Bożego Miłosierdzia ma głęboki sens teologiczny. Wskazuje on na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy Zmartwychwstaniem Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa, a Miłosierdziem Boga. Święto to jest dniem szczególnego uwielbienia Boga, ale także czasem łaski dla wszystkich ludzi. Przekazicielka kultu Miłosierdzia Bożego-święta Faustyna Kowalska w dzienniczku zanotowała słowa Jezusa: ”W dniu tym otwarte są wnętrza Miłosierdzia Mojego, wylewam całe zdroje łask na te dusze, które zbliżą się do źródła Miłosierdzia Mojego; (…) niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby jej grzechy były jak szkarłat (Dz 699). Dusze giną mimo Mojej gorzkiej męki. Jeśli nie uwielbią Miłosierdzia Mojego zginą na wieki (Dz 965). Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopóki nie zwróci się z ufnością do Miłosierdzia Mojego, dlatego pierwsza Niedziela po Wielkanocy ma być Świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w tym dniu mówić duszom o wielkim Miłosierdziu Moim (Dz 570). I dalej: „Powiedz moim kapłanom, że zatwardziali grzesznicy kruszyć się będą pod ich słowami, kiedy będą mówić o niezgłębionym Miłosierdziu Moim, o litości, jaką mam w sercu Swoim. Jezus obiecał szczególne błogosławieństwo dla tych kapłanów, którzy będą rozgłaszać kult Miłosierdzia Bożego. ”Kto w dniu tym przystąpi do źródła Życia ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar" (Dz 300).

Kościoły i kaplice pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w archidiecezji katowickiej

Bibliografia

J. Orchowski, Święta siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie, Nowy Sącz 2002; G. Polak, Wielka Encyklopedia Jana Pawła II, Warszawa 2005.