Święto Świętej Rodziny

Z e-ncyklopedia
MB Rodzina Pinakoteka.jpg

Kościół katolicki obchodzi święto Świętej Rodziny w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII wieku jako reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618-1648), które w szczególny sposób dotknęły rodziny. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.

Święto Świętej Rodziny po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 w Kanadzie biskup Francois Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 wydał dekret aprobujący kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej. W swoich pismach m.in. w Neminem fugit (z 14 czerwca 1892) i Cum nuper niejeden raz zachęcał do naśladowania Najświętszej Rodziny. Wskazywał także na dobrodziejstwa płynące dzięki pobożności i związkom ze Świętą Rodziną: postęp w miłosierdziu, świętość obyczajów, atmosfera pobożności. W jednej ze swoich encyklik napisał: Pod opieką Najświętszej Matki i św. Józefa w zupełnym ukryciu wychowywał się Jezus, Słońce sprawiedliwości, zanim swym blaskiem oświecił narody. Niewątpliwie jaśniała w tej Rodzinie wzajemna miłość, świętość obyczajów i pobożne ćwiczenia - jednym słowem wszystko, co rodzinę może uszlachetnić i ozdobić, aby dać na wzór naszym czasom. Leon XIII jako pierwszy wskazał też na małżeństwo jako miejsce uświęcenia (encyklika Arcanum divinae sapientiae).

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył właśnie papież Leon XIII. Jego dziełem są również hymny kościelne, przeznaczone na ten dzień. Czytania są tak dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma Świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Papież Benedykt XV w 1921 roku rozszerzył święto Świętej Rodziny na cały Kościół.

W Niedzielę Świętej Rodziny Episkopat ogłasza tradycyjnie list pasterski skoncentrowany wokół problematyki rodzinnej.

Już w katakumbach można spotkać obrazy przedstawiające Najświętszą Rodzinę, a od XIV wieku obrazy i rzeźby przedstawiające życie Najświętszej Rodziny. W Polsce od XVII wieku słyną nawet cudowne obrazy: św. Józefa w Kaliszu (cała Święta Rodzina), w Studziance (Święta Rodzina przy stole) i podobny cudowny obraz Matki Bożej w Miedniewicach w pobliżu Niepokalanowa.

Parafie Świętej Rodziny w archidiecezji katowickiej

Bibliografia

Za: [1]], (dostęp 29 XII 2018); [2], (dostęp 29 XII 2018).