Św. Szymon Stock

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 20:47, 15 gru 2014 autorstwa Paul (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Szymon Stock urodził się ok. 1165 roku w hrabstwie Kent w Anglii. Pochodził z rodziny szlacheckiej. W młodym wieku opuścił dom rodzinny i oddał się życiu pokutn...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Szymon Stock urodził się ok. 1165 roku w hrabstwie Kent w Anglii. Pochodził z rodziny szlacheckiej. W młodym wieku opuścił dom rodzinny i oddał się życiu pokutniczemu w lesie. Prawdopodobnie stąd pochodzi jego przydomek – stock­ oznaczający pień.. W 1237 roku wstąpił do Zakonu Braci NMP z Góry Karmel, którzy po klęsce wypraw krzyżowych przenieśli się z Ziemi Świętej między innymi do Hulne i Aylesford w Anglii. Bardzo szybko zostały zauważona jego gorliwość i talenty. W 1247 roku podczas Kapituły Generalnej w Aylesford wybrany został Generałem Zgromadzenia. W związku z znaczną zmianą warunków życia mnichów w Europie na prośbę Szymona papież Innocenty IV w 1247 roku zatwierdził nową regułę zakonu. Za jego rządów nastąpił rozkwit zakonu w Europie. Szymon Stock zmarł 16 maja 1265 roku w Bordeaux w klasztorze karmelitów. Tam też spoczywało jego ciało aż do wybuchu rewolucji francuskiej. Po jej zakończeniu zostało umieszczone w katedrze w Bordeaux, w kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, pod ołtarzem poświęconym Matce Bożej. Na zakończenie jubileuszu 700-lecia Szkaplerza Św. do Aylesford została sprowadzona relikwia czaszki Szymona. Pomimo różnego rodzaju kontrowersji związanych z przekazami historycznymi dotyczącymi postaci Szymona Stocka, Kongregacja ds. Sakramentów i Kultu Bożego dekretem z dnia 22 listopada 1978 roku przywróciła usunięte wspomnienie św. Szymona jako “Memoria ad libitum, in Prov. Anglo – Hibernica vero gradu memoriae obligatoriae”. Od tego dnia jest ono obchodzone w dniu 16 maja.

Zgodnie z tradycją podczas modlitwy hymnem Flos Carmeli (Kwiecie Karmelu) w nocy 15/16 lipca 1251 roku Szymonowi miała objawić się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus. Wskazując na szkaplerz (część habitu) karmelitański obiecała, że ten, kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego. Objawienie to w swoisty sposób potwierdził papież Jan XXII, który w 1321 roku wydał tzw. Bullę sobotnią. Zapewniał w niej, że kto umrze w szkaplerzu karmelitańskim, zostanie w pierwszą sobotę po śmierci uwolniony z czyśćca.

Bibliografia

R. Cammilleri, Wielka Księga Świętych Pańskich, Kielce 2001; H. Fros, F. Sowa, Księga imion świętych, Kraków 2005; W Zalewski, Święci na każdy dzień, Warszawa 1989; S. Praśkiewicz, Szkaplerz karmelitański dziś, Kraków 2001; Św. Szymon Stock i dar Szkaplerza Św. w: Biuletyn Szkaplerzny 2004, nr 3(VII-IX), str. 13-24.