Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera

Z e-ncyklopedia

Dzieło Misyjne św. Piotra Klawera – założone przez bł. Marię Teresę Ledóchowską (1863–1922), Polkę, urodzoną i wychowaną w Austrii. Rezygnując z pozycji damy dworu toskańskiego całkowicie oddała się pracy na rzecz pomocy misjom w Afryce. To z jej inicjatywy w 1898 roku rozpoczęto wydawanie Echa z Afryki oraz doprowadzono do powstania Związku Przeciwniewolniczego.

W 1895 roku za zgodą papieża Leona XIII Maria Ledóchowska założyła zgromadzenie zakonne żeńskie, obierając za patrona św. Piotra Klawera, jezuitę hiszpańskiego z XVII wieku, misjonarza posługującego wśród niewolników. W 1896 roku Sodalicja otrzymała własne konstytucje, a 7 marca 1910 została ostatecznie zatwierdzona przez Stolicę Apostolską jako Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, Sodalitas Sancti Petri Claver pro Missionibus Africanis (SSDC). Zgromadzenie bardzo szybko przyjęło się na ziemiach polskich. Pierwszy dom został założony ok. 1900 roku w Krakowie. Obecnie na terenie Polski znajdują się trzy domy w Krakowie, Krośnie i Podkowie Leśnej. Zgromadzenie posiada również placówki w wielu krajach na całym świecie, w których posługuje ok. 250 sióstr z tego ok. 60 pochodzących z Polski.

Głównym zadaniem zgromadzenia jest praca na rzecz misji. Już od samego początku siostry tłumaczyły i drukowały katechizmy, książki, broszury, paramenty liturgiczne i wysyłały je do krajów misyjnych. O prężności klawerianek może świadczyć to, że do 1933 roku zgromadzenie wysłało misjonarzom ok. 1500 000 egzemplarzy różnych druków o tematyce religijnej, przetłumaczonych na 169 dialektów afrykańskich. Obecnie siostry rozszerzyły swoją pracę na redagowanie i wydawanie czasopism o tematyce misyjnej np. Echo z Afryki i innych kontynentów – wydawane niegdyś przez błogosławioną założycielkę, tworzenie i utrzymywanie muzeów misyjnych, animowanie dziecięcych i młodzieżowych grup misyjnych, szycie szat liturgicznych i bielizny kościelnej na misje, organizowanie różnych spotkań czy sympozjów na temat misji. Klawerianki swoją opieką otaczają nie tylko kraje afrykańskie, ale również tereny misyjne na innych kontynentach. Zgromadzenie wspierane jest przez ponad 1000 zelatorów klaweriańskich – świeckich osób zaangażowanych w sprawy misji.

Bibliografia:

B. Łoziński, Leksykon zakonów w Polsce, Warszawa 1998, s. 242-243; B. Kumor, Historia Kościoła, t. 7, Lublin 1991, s. 332.