Waliczek Wilhelm

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waliczek Wilhelm (1863-1947), katecheta

Urodził się 24 lutego 1863 w Wenecji. Po zdobyciu podstawowego i średniego wykształcenia rozpoczął studia na Cesarsko-Królewskim Fakultecie Teologicznym w Ołomuńcu. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1885 w Ołomuńcu. Po święceniach, przez kilka lat, pełnił funkcję katechety w miejskich szkołach ludowych dla dziewcząt i chłopców we Frywałdzie. W kwietniu 1894 roku został mianowany samodzielnym duszpasterzem z tytułem proboszcza w lokalii Niepokalanego Poczęcia NMP w Krautenwalde. Od września 1902 roku był katechetą cieszyńskich szkół żeńskich z niemieckim językiem wykładowym, prowadzonych przez siostry boromeuszki. Jego pieczy oddano uczennice szkół: ludowej, wydziałowej i dla wychowawczyń przedszkoli oraz kursów gospodarstwa domowego. Ks. Waliczek był także kapelanem domowym sióstr boromeuszek w Cieszynie. W styczniu 1907 roku uhonorowany tytułem Radcy Duchownego Generalnego Wikariatu dla Śląska Cieszyńskiego.

W 1932 roku zwrócił się z prośbą do bpa Stanisława Adamskiego o ekskardynację z diecezji katowickiej. Po załatwieniu wszystkich formalności jeszcze w tym samym roku został przez kard. Adolfa Bertrama inkardynowany do archidiecezji wrocławskiej i skierowany jako katecheta do Jungferndorf w powiecie frywałdzkim. Zmarł 1 grudnia 1947 w Kobyli koło Widnawy.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego. T. I: Kapłani wyświęceni do 1922 roku, cz. I: Kapłani wyświęceni w XIX wieku, zebrał i opr. E. Nalepa, Katowice 1999, s. 19-20; Schematyzm 1927, s. 29.