Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica
Jasna Góra
Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

O ustanowienie święta ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 roku zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej, a w 1931 roku – Pius XI rozszerzył obchody na całą Polskę i ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 roku w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Co roku w pielgrzymkach do sanktuarium Matki Jasnogórskiej przybywa od miliona do dwóch milionów wiernych. Liczącej kilkaset lat tradycji pielgrzymowania do Częstochowy nie przerwał nawet okres zaborów, zaś w czasach komunizmu była ona wyrazem manifestacji religijno-patriotycznej.

  • Uroczystość - 26 sierpnia.

Parafie i kościoły pw. NMP Częstochowskiej w archidiecezji katowickiej

Bibliografia

Opracowanie własne.